Bir süre önce açık cezaevine sevk edilen tutuklu gazeteci, yazar Ayşe Düzkan tahliye edildi.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin “Nöbetçi Genel Yönetmenliği” kampanyasına katılan gazeteci, yazar Ayşe Düzkan, hakkında verilen 1 yıl 6 aylık hapis cezasının onanması üzerine 29 Ocak 2019’da tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne konulmuştu.

Düzkan, cezaevi yönetimine yaptığı başvuru üzerine Mayıs ayının sonunda Eskişehir Açık Cezaevi’ne geçmişti.

Ayşe Düzkan’ın kızı Haziran Düzkan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada annesinin tahliye edildiğini söyledi.

Ne olmuştu?

18 Ocak 2018’de Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği nedeniyle yargılanan Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran ile gazete yazarları Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş, Özgür Gündem eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol’a toplam 9 yıl 9 ay ceza verilmişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında hapis cezalarına gerekçe olarak “örgüt propagandası yapmak” suçlaması gösterilmişti.

Hüseyin Aykol’a verdiği iki yıllık cezayı “eylemi basın yolu ile işlediği” ve “zincirleme gerçekleştirdiği” iddiasıyla arttırım yapılarak 3 yıl 9 aya, Hüseyin Bektaş, Mehmet Ali Çelebi, Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran’a ise 1’er yıl verilen ceza “eylemini basın yolu ile işlendiği” gerekçesiyle arttırılarak 1 yıl 6’şar ay hapis cezasına çevrilmişti.

İstinaf mahkemesi, 29 Kasım 2018’de “Hukuka aykırılık yok” diyerek cezaları onamıştı.

Kendisine tebligat yapılmayan Düzkan, bir buçuk yıllık hapis cezasının onanması nedeniyle İstanbul Adliyesi’nde İnfaz Savcılığı’na teslim olmuştu.

Ayşe Düzkan, açık cezaevine sevk edilme talebinin kabul edilmesi üzerine 23 Mayıs’ta Bakırköy Cezaevi’nden çıkarak Eskişehir Açık Cezaevi’ne geçmişti.