Irkçılık bir devlet politikasıdır. Her devlet zamanı geldiğinde yedeğindeki ırkçılığı öne sürer. Kötülenecek, lanetlenecek bir halk mutlaka öne sürülür.  Sonracıma, o devlet karanlık işini inceden inceye yürütür.
Türkiye politikasında da zaman zaman ırkçılık kokmaktadır. Bugünlerde Suriyeli mülteciler günah keçisi ilan edilmiş, öfke ve kin söylemleri öne çıkmıştır.
İyi Parti, CHP’de bu koroya katılmışlardır. “Suriyelilerin zamanı gelince evlerine gitmeleri…” söyleniyor.
Tabanda küçümsenmeyecek kadar insan:
“Suriyeliler evlerine dönmelidir. İşimizi alıp, işsiz bırakıyorlar. Pahalılık bunların yüzünden. İnsanlarımızı bıçaklıyorlar. Etrafı kirletiyorlar, çok pisler.”
Daha çok söylemler duyuyoruz. Kendisine demokratım, ilericiyim diyende bu söylemleri söylüyor.
Geçmiş zamanda Faşist Nazi Almanya’sında Hitler topluma Yahudileri lanetli insanlar olarak ilan etti. “İşsizliğin, pahalılığın sebebi Yahudilerdi.” Bu ırkçı, faşist söylemlere Alman halkının çoğunluğu inandı. Sonracıma Çingeneler ‘Romanlar’, Komünistler, Sosyalistler, demokratlar ve kendisine karşı olan herkes suçluydu.
Lanetli dedikleri insanları topluca gaz odalarında katledip, yaktılar. Büyük ırk yaratma adına.
Mültecilik bir haktır. Türkiye’ye ya da diğer ülkelere giden Suriyeliler isteyerek ülkelerini terk etmediler. Emperyalizm Ortadoğu’daki ülkelere saldırıp, yerle bir etti. Kendi adamlarını iktidara getirdi.  Suriyeyide parçalara ayıracaktı ama olmadı.
Bir ülkenin topraklarına tankınla, askerinle giriyorsan, o ülke işgal altındadır. Emperyalizm bunu hep yapar.
Sorun şudur:
Dilleri, kültürleri ne olursa olsun. Birlikte yaşamalıyız. Paylaşmalıyız.  Söylemini daha çok dillendirmeliyiz. Asıl hedefin Suriyelilerin olmadığını, emperyalist politikaların ürünlerinin yansımasını ülkemizde yaşadığımızı anlatmalıyız.
Türkiye’de yoksulluk, pahalılık, işsizlik, ırza geçme ve diğerleri Suriyeliler gelmeden önce vardı. Bir kere birey olarak kendimizi sorgulamalıyız.
“Suriyeliler için pis insanlar” diyenler var. Bizler çok mu temiziz? Piknik yapılıyor, çöpü orada kalıyor. Sokaklarımızı hepimiz görüyoruz. Temiz mi?”
Sadece bir örneği açmaya çalıştım.
Amaç şu: Türkiye halklarını birbirine düşman etmek istiyorlar. Bu oyuna gelmeyelim.
Hüseyin Habip Taşkın