İran ABD’ye ait insansız hava aracı vurmuştu. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, İran güçlerinin ABD’ye ait bir insansız hava aracını vurmasıyla ilgili olarak “İran çok büyük bir hata yaptı” dedi.

İran’ın bugün ABD’ye ait bir askeri insansız hava aracını düşürdüğü açıklanmıştı.

İran Devrim Muhafızları insansız hava aracının İran hava sahasında düşürüldüğünü iddia ederken, Reuters haber ajansına bilgi veren ABD’li kaynaklar İran tarafından fırlatılan füzenin hava aracını uluslararası hava sahasında düşürdüğünü söylemişti.

Reuters’a bilgi veren ABD’li yetkili düşürülen insansız hava aracının ABD Donanması envanterinde bulunan MQ-4C Triton tipi bir araç olduğunu söylemişti.

İran’ın açıklamasında olayın Hürmüzgan eyaletindeki Kühmübarek’te meydana geldiği belirtildi.

ABD’li savunma sanayi şirketi Northrop Grumman tarafından üretilen Triton insansız hava araçları 24 saatten uzun süre havada kalabiliyor, 16 kilometre irtifaya kadar çıkabiliyor.

GERİLİMİN ODAĞI HÜRMÜZ

Hürmüz Boğazı’na kıyısı olan bölge, son haftalarda ABD ile İran arasında yükselen tansiyonun odak noktası haline gelmiş durumda.

Son olarak Umman Körfezi’nde iki tankerin saldırıya uğramasının ardından ABD İran’ı suçlamış ve bölgeye ilave bin askeri personel sevk edileceğini duyurmuştu.

Washington yönetimi, İran’ı Hürmüz Körfezi’ndeki tankerlere yönelik mayınlı saldırılar düzenlemekle suçluyor.

İran ise bu suçlamaları reddediyor.