‘Yunanistan tek başına değildir. Bölgedeki istikrarın sütun taşlarındandır. Yunanistan’ın ya da Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal edecekler bilmelidir ki; bunun maliyeti büyük olacaktır.’

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Güney Kıbrıs eski Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’ın cenazesine katılmak için ziyaret ettiği Lefkoşa’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisini hedef alan sözlerine cevap verdi.

Erdoğan bugün AKP Meclis Grup Toplantısı’nda Çipras’a seslenerek, “Yunanistan Başbakanı kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor. Ne söylerse söylesin. Biz Doğu Akdeniz’deki haklarımızı korumaya kararlıyız” demişti.

Aleksis Çipras da Kıbrıs’taki Yunan Askeri Birliği’nde yaptığı konuşmada, Erdoğan’a seslendi:

“Sayın Cumhurbaşkanı’na buradan sesleniyorum. Ben kendime göre değil; uluslararası hukuk adına, Avrupa Birliği adına ve hukuk kuralarına saygılı olan uluslararası toplumun adına, mantıklı ve gerçekçi bir dil kullanarak konuşuyorum. Yunanistan tek başına değildir. Bölgedeki istikrarın ve barışın sütun taşlarından biridir. Gerek Yunanistan’ın gerekse Kıbrıs’ın egemenlik haklarını, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde korumakta kararlıyız. Yunanistan’ın ya da Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal edecekler bilmelidir ki; bunun maliyeti büyük olacaktır. Türkiye’nin AB ilişkileri ile bölgedeki işbirliği olanaklarına büyük zarar verecektir”.

‘TAHRİKTEN VAZGEÇİN’

Türkiye’ye çağrıda bulunan Çipras, “Bölgede bile bile anlamsız sondajlar yaparak tahrik unsuru olan faaliyetlerinizden vazgeçin. Bu gibi faaliyetler gücünüzü değil; zafiyetinizi göstermektedir” diye konuştu. (Kaynak: BBC)