Ceylanpınar Belediyesi’nin HDP’li Meclis Üyesi Dilan Ablay’ın ailesiyle birlikte yaşadığı eve baskın yapan polisler, Ablay ile birlikte baba, anne ve 2 kardeşini gözaltına aldı. Drone kullanılan baskında iş makinaları ile evin bahçesinde kazı yapıldı

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde HDP’li Belediye Meclis Üyesi Dilan Ablay’ın ailesi ile birlikte yaşadığı Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki eve sabah saatlerinde polislerlerce baskın yapıldı. Evn etrafının ablukaya alınıp, drone kullanılan baskında aileye ait evin kapısını kıran polisler, içeride uzun süre arama yaptı.

Yapılan aramaların ardından Dilan Ablay ile birlikte anne Sevim, baba Muhlis ve kardeşleri Baran Ablay ile 18 yaşından küçük kız kardeşi gözaltına alındı. Gözaltına alınan aile üyeleri sağlık kontrolünden geçirilmelerinin ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü  Baskın sırasında beraberlerinde kepçe getiren polisler, duvarını yıktıkları evin bahçesini kazarak arama yapmaya başladı. Kazılar sırasında bahçedeki ağaçların iş makinaları ile yerinden söküldüğü belirtildi.

Dede darp edildi

Dilan Ablay’ın ailesiyle birlikte yaşadığı bu evin yanı sıra ilçenin Yanişehir Mahallesi’nde yaşayan 73 yaşındaki dedesi Zübeyir Ablay’ın da evine polislerce yine baskın yapıldığı öğrenildi. Evinin kapısı kırılan yaşlı adamın polislerce darp edildiği ve götürüldüğü Ceylanpınar Devlet Hastanesi’nde 5 günlük “iş görmez raporu” aldığı belirtildi. Dede Ablay, sağlık raporu alındıktan sonra serbest bırakıldı.  (MA)