02 Temmuz 1993 tarihinde tekbir sesleriyle Sivas’ta insanlık yakıldı.  Madımak Otelinde alevler yükselirken Yüce Devletimiz kendi uygarlık anlayışını sergiliyordu. Polisi, askeriyesi, Yüce Devletimizi yöneten zatlarımız seyirciydi. Aynı zamanda birlik içindeydiler. Kime karşı?
Yönetici Bacımız: “Her şey kontrol altında” derken, içeride yananların bir önemi yok! “Dışarıdaki kalabalığa” zarar gelmediğine duacıymış. Yönetici Bacımız dersine çok iyi çalışmış. Yönetici Bacımız’ın birde Babası varmış. Baba gibi bir adammış. “Kızım konuşur da ben gerimi kalayım demiş”
Basın önünde kendisini buldurmuş. Ne de olsa Babaymış:
“Halkla güvenliği sağlayanları karşı karşıya getirmeyiniz.” Demiş. Sonracıma “Münferit olay demiş.”
Baba işi biliyor kıvrak zekâsıyla her olaya, ‘münferit’diyor. Olayı kapatın demeye getiriyor. Yanan yansın demeye getiriyor. Yananlar bizden değildir demeye getiriyor.
Koalisyon hükümetinin ortağı olan bir bilim insanı varmış. O da birkaç cümle kurayım da demeye getirmiş:
“Ne yapayım Bacım varken ben nasıl yetkili olurum demiş.”
Böylelikle Madımak otelindekiler suçlu oluvermiş. Hak, hukuk ve adalet sözden öteye gitmemiş. Hani uygarız ya?
Bunlar orada yaşanırken, Ankara’da koalisyon hükümeti vardı. Vardı da yoktu! Madımak otelindekiler yâdım isterler ama Ankara’daki koalisyon hükümeti Marsta’dır. O saatte uçak seferi yoktur.
Yetkili kişiler; Bilmem ne bakanı? Neyin bakanı? Herhalde Fuzuli İşler Bakanı olsa gerek! Sivas’a telefon açamaz. Belki açmışta olabilir? Ne demiştir:
“Hava durumu nasıl?”
Telefonun başındaki zat ne demiştir:
“Madımak yanıyor. Sivas’ta sıcaklık yüzde yüz!” demiş olabilir?
***
Sivas Madımak Oteli katliamının ardından yirmi altı yıl geçti. TC devleti döneminde tüm katliamların üzeri kapatıldı. O günkü iktidar partisi, koalisyon hükümeti birinci dereceden sorumludurlar. Katliamları ortaya çıkarmadıkları için.
DYP+SHP koalisyon hükümeti de birinci derecede; 02 Temmuz 1993 Sivas Madımak Oteli katliamından sorumludurlar.
Yüzleşemediğimiz sürece katliamlar bu ülkenin bir parçası olmaya devam edecektir.
Susma!
Hüseyin Habip Taşkın