WASHİNGTON –  ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Mike Andrews, S-400 konusunda “Değişen bir şey yok” diye belirtirken, ABD hükümetinden yetkililer ise, Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda geri adım atmadıklarını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Mike Andrews, S-400 konusunda “Değişen bir şey yok” dedi. Reuters’a konuşan ABD hükümet yetkilileri, Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda geri adım atmadıklarını söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de, “Amerika, Türkiye’nin S-400 alması durumunda bunun son derece gerçekçi ve olumsuz sonuçları olacağını net bir biçimde Türkiye’ye iletti. Bunlar arasında F-35 programından çıkarma ve CAATSA’nın (Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) devreye alınması da bulunuyor” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Mike Andrews ise, “Değişen bir şey yok” ifadesini kullandı. Andrews, “S-400 hava savunma sistemi F-35 programıyla uyumlu değil. Türkiye’nin iki sisteme de sahip olmasına izin verilmeyecek” diye konuştu.