İSTANBUL – İSİG Meclisi’nin Haziran ayı iş cinayetleri raporuna göre, Haziran ayı içerisinde en az 124, yılın ilk 6 ayında en az 840 işçi hayatını kaybetti. Raporda, OHAL sonrası iş cinayetlerinde yüzde 15 artış olduğu belirtildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Haziran ayına ilişkin raporunu kamuoyu ile paylaştı. Rapora göre ay içinde en az 124 işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti. Böylece 2019 yılının ilk 6 ayında en az 840 işçi çalışırken yaşamını yitirdi. Rapora göre Haziran ayında iş cinayetinde hayatını işçilerin 6’sı çocuk, 17’si kadın ve 13’ü göçmen.
Raporun yüzde 85’ini ulusal ve yerel basından, yüzde 15’ini ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan derlediği bilgilerle hazırlayan İSİG, Haziran ayı içerisinde en az 124 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı. Raporda, 124 işçinin 90’ı ücretli, 34’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor. Raporda, kadın işçi cinayetlerinin de tarım ve ticaret işkollarında gerçekleştiği belirtildi. Raporda, ikisi 14 yaş ve altında olmak üzere 6 çocuk işçinin yaşamını yitirdiğine yer verdi. Çocuk işçi cinayetlerinin tarım ve tekstil işkollarında gerçekleştiği belirtildi.
13 MÜLTECİ İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Raporda, 13 mülteci işçinin yaşamını yitirdiğine yer verilirken, “Mülteci/göçmen işçilerin 6’sı Suriyeli, 5’i Afganistanlı, 1’i İranlı ve 1’i Özbekistanlı” denildi.
İŞ CİNAYETLERİ OHAL’DEN SONRA ARTTI
Raporda, “Gerçekleşen iş cinayetleri sayısına baktığımızda ise yıllık ortalama bin 700 civarında olan işçi ölümleri sayısı OHAL ilanı sonrası yüzde 15 artarak 2000’lere ulaştı. Nedeni ise çok açıktı: Grevler yasaklandı, sendikal eylemler suç sayıldı, örgütlü işçiler dahi ‘ben bu makinede çalışmayacağım (bilmediğim işi yapmayacağım)’ diyemeyecek hale getirildi. Yani siyasal/ekonomik krizi aşmak için işçiler daha çok öl(dürül)dü” ifadeleri yer aldı.