Bülent Arınç’ın maaşının yarısını KHK’larla ihraç edilenlere bağışlama sözü, tepkiyle karşılandı.   Geçen hafta ilk toplantısını yapan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nda (YİK) alınan kararla, üyelerin maaşları 13 bin liradan 18 bin liraya çıkarılmıştı.

YİK üyesi Bülent Arınç, TV’de 18 bin liralık maaşını nasıl kullanacağını şöyle anlattı:

“Buradan gelecek olan para ne kadarsa yarısını burs, yarısını da KHK’larla mağdur olan binlerce kişi var. Daire başkanı adam, dava açılmamış, takipsizlik kararı alınmış, ama görevine iade edilmemiş. Bir kısmının eşi evlere temizliğe gidiyor, yumurta satıyor. KHK’larla işlerinden atılmış, beraat kararı almış, kovuşturmaya yer olmadığı kararı alınmış insanlar var. Benim çevremde, ailemden insanlar var. Yoksa ceza alanlarla ilgili bir şey demiyorum.”

Bu sözlere, iktidarın KHK’yla işten çıkarttığı birçok kişi tepki gösterdi. Bunlardan biri de kamudaki görevinden ihraç HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu.

Gergerlioğlu, mecliste düzenlediği basın toplantısında Arınç’a şu çağrıyı yaptı:

“Sayın Arınç, KHK’lılara haksızlık yapıldığını ve zor durumda olduklarını düşünüyorsanız KHK’ların iptal edilmesini sağlayın. KHK’lılar bir sadaka, para beklemiyor, adalet, vicdan bekliyor. İnsanları çaresizliğe, işsizliğe, depresyona mahkum ettiniz. Sayın Bülent Arınç, çıkmış ‘acıyan bir insanım, KHK’lılara üç beş kuruş sadaka vereceğim’ diyor. Bu konuya çözüm bulun. Bu konu, tepki çeken maaşınızı KHK’llılar üzerinden temizleme konusu değildir.”   (marksist)