ANKARA – ODTÜ’lüler, “Kökler direnişe çağırıyor” şiarıyla yarın yapılacak yürüyüşe katılım çağrısında bulundu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 49 yıllığına bedelsiz olarak Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) verilen Kavaklık alanında ağaçların kesilmesi öğrencilerin tepkisine neden olmuştu. Öğrencilerin ve sivil toplum örgütlerinin tepkileri sonrasında ağaç kesimi dururken, ruhsatsız olduğu da ortaya çıkan inşaata dair henüz bir açıklama gelmedi. ODTÜ’de KYK yurdu yapılmasına karşı olan ve polisin ODTÜ’den çıkmasını talep eden öğrenciler, yarın akademisyenlerin, ODTÜ’lü mezunların, sivil toplum örgütlerinin, sendikalar ve odaların katılımıyla “Kökler direnişe çağırıyor” şiarıyla yürüyüş düzenleyecek.

‘TÜRKİYE’NİN DÖRT YANINDAN KATILIM’
Türkiye’nin dört bir yanından katılımın beklendiği yürüyüş öncesi saat 16.00’da ODTÜ A4 kapısında toplanılacak. Beşinci Yurt önünden saat 16.30’da başlayacak yürüyüş inşaat alanı olan Kavaklık’a kadar sürecek. Yürüyüş ardından gece boyu çeşitli etkinlikler düzenlenecek.
KYK yurduna karşı mücadele için kurulan ve Kavaklık alanında 55 gün boyunca nöbet tuttuktan sonra polis tarafından çıkarıldıktan sonra nöbetini inşaat karşısında devam ettiren Kavaklık İnisiyatifi öğrencileri de yürüyüşe katılım çağrısında bulundu. İnisiyatifin çağrısı şöyle: “Bu eylem, bu sürecin doğal katılımcılarını içeren, hayal ettiğimiz ve uygulanmasını beklediğimiz katılımcı sürecin taraflarını bir araya getiren bir eylem. Başından beri söylediğimiz şey KYK sürecinin katılımcı bir süreçle örülemediğiydi. Bundan kastımız, ODTÜ bileşenlerinin ve kamuoyunun gelişmelerden habersiz olması ve süreçlere dahil edilmeden, fikirleri sorulmadan imzalar atılmasıydı. Şimdi bu meselenin doğal tarafları bir araya geliyor ve sürece ortak olduklarını herkese gösteriyor. Bu eyleme katılım, sürece sahip çıkmak ve sorumluluk hissetmek adına, ODTÜ’yü savunmak ve ODTÜ birlikteliğini göstermek adına çok önemlidir. Kökler direnişe çağırıyor, kavaklık direnişi büyüyor sen de gel.”  (MA)