ABD Başkanı Trump tarafından savunma bakanlığına aday gösterilen Mark Esper, ‘Türkiye önemli bir NATO üyesidir, S-400 almak yanlış bir karardı ve hayal kırıklığına uğrattı’ dedi.

ABD Savunma Bakan vekilliği görevini yürüten ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından bakanlık koltuğuna aday gösterilen Mark Esper, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri alma kararının kendilerini “hayal kırıklığına uğrattığını” söyledi.

Esper, “Ankara’nın Rus S-400 hava savunma sistemini alma hevesinin NATO ve Türkiye’nin güvenliğine zarar verdiğini” belirtti. ABD senatörlerinin sorularını yanıtlayan Esper, “Türkiye eski ve önemli bir müttefik ama S-400 kovalaması, Ankara ve NATO’nun güvenliğini bozuyor. S-400 almak yanlış bir karardı ve hayal kırıklığına uğrattı. Türkiye hem F-35’lere hem S-400’lere sahip olamaz” dedi.

Türkiye’yi, S-400 alması durumunda F-35 savaş uçaklarını alamayacağı konusunda defalarca uyardıklarının altını çizen Esper, aynı zamanda ABD’nin Türkiye’yle yakın askeri işbirliğini korumak istediğini savundu.

ABD Senatosu’nun Silahlı Kuvvetleri Komitesi bugün, Esper’in savunma bakanlığı adaylığını görüşüyor.

ABD medyası, Esper’in bu yorumunun, Türkiye’ye S-400 sevkiyatı başladıktan bu yana Washington’un yaptığı ilk detaylı açıklama olduğuna dikkat çekiyor.

Trump, savunma bakan vekili olarak görev yapan Mark Esper’in savunma bakanlığına adaylığını Senato’ya göndererek resmileştirmişti. (Kaynak: Sputnik)