HEWLER – Hewler’de Türkiye Başkonsolosluk çalışanlarının yemek yedeği restorana silahlı saldırı düzenlendi. Ölü ve yaralıların olduğu bildirilirken, yaşamını yitirenler arasında Türk diplomatları da var.

Irak Federe Kürdistan Bölgesi başkenti Hewler’de (Erbil) Türkiye Başkonsolosluk çalışanlarının yemek yediği restorana silah saldırıda bulunuldu. Silahlı saldırıda ölü ve yaralıların olduğu bildirilirken, yaşamını yitirenler arasında Türk diplomatları da var.
IRAK TELEVİZYON: BAŞKONSOLOS YARDIMCISI ÖLDÜ
Reuters, saldırıda 3 Türk diplomatın hayatını kaybettiğini duyururken, Irak devlet televizyonu, yaşamını yitiren diplomatlardan birinin başkonsolos yardımcısı olduğunu kaydetti.
Türkiye’nin Hewler Başkonsolosu Hakan Karaçay’ın ise sağlık durumunun iyi olduğu, saldırı sırasında olay yerinde olmadığı aktarıldı.
Restoran sahibinin paylaştığı bilgilere göre, konsolosluk çalışanları içeri girdikten sonra sivil giyimli ve üzerinde iki silah taşıyan bir kişi, doğrudan konsolosluk çalışanlarını hedef alarak ateş açtı. Olay yerinden uzaklaşan sivil kıyafetli silahlı kişinin henüz yakalanmadığı belirtildi.
Hewler Emniyet Müdürü Abdulhalik Talat, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını, daha sonra detaylı açıklamanın yapılacağını söyledi.
Olay yerine çok sayıda güvenlik güçleri sevk edilirken, olayın ardından Hewler-Süleymaniye ve Hewler-Kerkük yolları ulaşıma kapatıldı.
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VE CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Bugün (17 Temmuz) öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi Başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur. Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir.”
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, “Erbil’deki menfur saldırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir” dedi.
ERDOĞAN: SALDIRIYI KINIYORUM 
Silahlı saldırıyla ilgili bir açıklama da AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, “Erbil’de konsolosluk çalışanlarımıza yönelik düzenlenen menfur saldırıyı kınıyorum” dedi. Erdoğan, saldırının faillerinin süratle bulunmaları için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerin sürdüğünü belirtti.  (MA)