DİYARBAKIR – Partisinin Diyarbakır mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli,  “Demokrasi ittifakında buluşmak toplumsal mutabakatı var etmektir. Yan yana gelerek, demokratik bir anayasa yapacağız. Eşit yurttaşlık temelinde bir anayasa yapacağız. Barışın yolunu açacağız” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin “Onurlu barış için demokratik çözüm” şiarıyla Diyarbakır’da düzenlediği mitingde konuştu.

Temelli, konuşmasına alanı dolduran on binleri “Merhaba Amed, siz üçüncü yolsunuz” diye selamlayarak başladı. Ardından PKK lideri Abdullah Öcalan’a Amed’den selam gönderen Temelli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

“Yoldaşlarım, kadınlar, emekçiler işte buradayız, yan yana meydanlardayız. Faşizme karşı omuz omuza olacağımızı söyledik. Hala bir adım bile geri adım atmadık. Toplumsal barış için, demokrasi için bu yolda yürümeye devam ediyoruz. Dönen dönsün yolundan biz dönmeyiz.

KABUSUN ADI: CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ

Bu ülke büyük bir kabus içinde, bunun adı Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, AKP-MHP bloğu. Şimdi bu kabustan kurtulma zamanı. Faşizme karşı mücadelemizi yükselteceğiz. Hep birlikte demokratik müzakerenin yolunu dayatacağız. Demokratik müzakereyi var etmek boynumuzun borcudur. Hep birlikte bunu inşa edeceğiz. Bugün bu iktidar yolun sonuna gelmiştir, tükenmiştir. Bu hastalığın çaresi demokrasidir, onurlu barıştır. Biz çareyi gösteriyoruz; onlar ne kadar ısrar ederlerse etsinler, bu ülkede barışı mutlaka ama mutlaka hayata geçireceğiz.

DEMOKRATİK CUMHURİYETİ BİRLİKTE VAR EDECEĞİZ

Tecridi de kıracağız, faşizmi de yıkacağız. Seçim zamanı bu meydana geliyorlar. Evet, bu meydana gelip şirinlik yapıyorlar. ‘Kürdistan’ diyorlar. Seçim bitiyor, 31 Mart’ta ve 23 Haziran’da Kürt tokadını yiyince, Kürtçeyi unutuyorlar, Kürdistan’ı unutuyorlar. Şimdi gitmişler kitaplardan Kürdistan sözcüğünü çıkarıyorlar. Evliya Çelebi’ye kadar gitmişler, Kürdistan sözcüğünü ayıklıyorlar. Gidin bakın tarihe; Alparslan geldiğinde kim karşılamış onları. Kürtleri de Kürdistan’ı da öğrenin. Bunlar tarih bilmez. Bunlar halkları tanımaz. Bunlar yıkıcı, tarihi kentleri, kültürü yıkmakla meşguller. Biz de bunlara inat tarihimize, kimliğimize, sahip çıkacağız. Böylece hep birlikte bir geleceği inşa edeceğiz. Bir arada demokratik cumhuriyeti hep birlikte var edeceğiz.

ASLA UNUTMAYACAĞIZ

Tüm yok saymalara rağmen yan yana geleceğiz, bir arada olacağız, ortak vatanda demokratik cumhuriyet ve barışı biz inşa edeceğiz. Umut biziz, gelecek biziz. O yüzden sabah akşam HDP’ye saldırıyorlar. Her türlü saldırı ile bu umudu öldürmeye çalışıyorlar. Bu umut ölür mü? Bunu bildikleri içinde bu köhne siyaset, şiddetten savaştan başka bir şey konuşamaz halde. Dönmüşler bit pazarında cevher arıyorlar. Sanki bizim hafızamız, kuş hafızası. Bizim hafızamız fil hafızası asla unutmayız. Sur’u yakıp yıkanları, Toledo yapmaya kalkanları asla unutmayacağız. O yüzden gelip burada dolaşmasınlar, tarihin çöplüğünde yerlerini aldılar. Onlar kadına, sana bana, Kürde düşman. O yüzden onların yeri tarihin çöplüğüdür. Erdoğan’la geldiler, Erdoğan’la gidecekler.

ÇÖZÜM İSTİYORSAN SURİYE’YE SAYGI GÖSTERECEKSİN

Savaştan başka bir şey bilmiyorlar. Yok Pençe-1, yok Pençe-2. Sürekli sınır ötesi harekat, Suriye sınırına sevkiyat. Sonrada çözüm adına ahkâm kesiliyorlar. Çözüm istiyorsan Suriye halklarına saygı göstereceksin. Türkiye’de barış, Ortadoğu’da barış diyeceksin. O zaman Türkiye’nin de Ortadoğu’nun da sorunları çözülür. Halkların geleceğinin önü açılır. Bu çetelerde kol kola girip, Suriye halklarına zulüm ve savaş götürüyorsun. Eğer gerçekten çözümün peşindeysen, çık Afrin’den, Afrinliler geri dönsün. Kürtlere yaptıkları bir yanda, mültecilere yaptıkları zulüm bir yanda. Biz kapıları açarsak, 6 ay dayanamazsınız diyorlar. İşleri güçleri nefret, bölücülük. Bir ülkeyi bölmek isterseniz, önce toplumu bölersiniz. Bunlar bölücü diyorum, inanmıyorlar.

İMZALAMAYA MECBUR MUYUZ?

Biz Kıbrıs için metin yazdık diyorlar, herkes imzaladı, HDP imzalamadı diyor. Mecbur muyuz senin metnine imza atmaya? Senin bölücü zihniyetinde buluşmaya mecbur muyuz? Sen halklara düşmanlıktan başka ne verebilirsin. Kıbrıs için bizim yazdığımızı git oku. Söyle arkadaşlarına prompter, onu da koysunlar. Oku da Kıbrıs için çözümü gör.  O yüzden biz tüm halklar için özgür bir gelecek, onurlu bir barış öneriyoruz. Kıbrıs’ta da Türkiye’de de savaşa son diyoruz. Bu savaş kime yarar? Aşımızı, işimizi çaldılar. Bizi şiddete savaşa boğdular. Bir yerde zulüm varsa, orada zorbalık vardır. Buna karşı aşımızı, işimizi, barış istiyoruz.

DAMAT KAZANIYOR

Bu savaş yoksulluktur. Bu savaş, damada yarar. Utanmadan, sıkılmadan televizyon ekranlarında İHA ve SİHA’ları gösteriyorlar. Kim üretiyor bunu; damat. 86 tane almışlar. Milyonlarca dolara. Damat zengin. Diğer damatlar işsiz, yoksul, koca bir halk mağdur. Savaş sürsün diye zengin olanlar, bu mağduriyetin sorumlusudur. Ormanlarımızı yakıyorlar, Hasankeyf’i yakıyorlar. On bin yıllık tarihi yakıyorlar. Sular altında bırakacaklar müteahhitler zengin osun diye. Baraj yapacaklar, enerji için mi hayır. Kendi çıkarları ve haksız zenginlikleri için halka talanı dayatıyorlar. İktidarda kalmak yolunu da Kürde savaş ve düşmanlık ile bulmuşlar.

ÜÇÜNCÜ YOLA ÇIKTIK

Üçüncü yola çıktık. HDP’nin kurulduğu günden bugüne kadar, kararlı bir şekilde mücadelemizi büyütüyoruz. Tecrit sonlansın, bu ülke tecrit politikasından kurtulsun diye, OHAL’den kurtulsun diye, faşizmden kurtulsun diye bu yolda kararlı bir şekilde yürüyoruz. HDP büyüyor, bu yolu açmaya devam ediyor. Hep birlikte tüm Türkiye halkları, Kürdüyle, Türküyle bütün inançlar, kadınlar, emekçiler, demokrasi ittifakında yan yana gelecek. Ortak vatanımızda buluşacağız. Konuşacağız, müzakere edeceğiz. Radikal demokrasi gereği neyse, sokakta onu hayata geçireceğiz. Hep birlikte yarınımızı, geleceğimizi inşa edeceğiz. Toplumsal uzlaşma için önemli bir adımdır ve bu adımı hep birlikte atacağız. Demokrasi ittifakında buluşmak toplumsal mutabakatı var etmektir. Yan yana gelerek, demokratik bir anayasa yapacağız. Eşit yurttaşlık temelinde bir anayasa yapacağız. Barışın yolunu açacağız. Cumhurbaşkanı sisteminden hep birlikte kurtulacağız. Bunu yaparken yol temizliği de yapacağız.

 HDP İLE YÜRÜME ZAMANI

Yargı bağımsızlığı ve insan hakları için, zindanlar boşalsın diye, Sebahat, Figen, Gültan ve Salahattin özgür kalsın diye mücadele edeceğiz. Yoldaşlarımızın suçu yok, onların sevdası var, ne onlar vazgeçti, ne biz. Bu üçüncü yol sevdamızın yoludur. İçeride de olsa dışarda da olsa direnmeye devam edeceğiz. İnanın, mutlaka kazanacağız. Nasıl ki Amed’te, Kars’ta iktidar olduysak, Türkiye’de de iktidar olacağız. İşte şimdi bu umudu büyütme zamanıdır. Şimdi HDP ile yürüme zamanıdır.”

Temelli’nin konuşması ardından miting, Koma Amed’ten Şilan’ın seslendirdiği ezgiler ve çekilen halaylar eşliğinde sona erdi.   (MA)