İSTANBUL– İstanbul’da, Özsüt işçilerinin eylemine müdahale eden polis 18 kişiyi gözaltına aldı.  Özsüt kurumsal markasıyla faaliyet gösteren STP Gıda Sanayi Ticaret A.Ş firmasında çalışırken maaşları ve yemek ücretleri ödenmeden işten çıkarılan işçiler, verilen sözler yerine getirilmeyince yeniden başladıkları eylemlerin bugün de sürdürdü. Kadıköy’de bir araya gelen alacaklı işçiler, daha önce çalıştıkları işyerinin önüne kadar sloganlarla yürüdü.

Burada konuşan işçilerden Kerem Girenay, maaşları ve tazminatları ödenmeyen 2 işçi arkadaşları için burada olduklarını, onların da hakları ödenene kadar mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

Özsüt’te çalışan işçilerin emeğine el konulup, haklarını gasp edildiğini söyleyen Girenay, “Sizlerin önüne çayınızı, kahvenizi ve pastanızı bizler getirdik. Hala işçi arkadaşlarımız sizlere hizmet etmeye devam ediyor. Sizler bunların parasını ödüyorsunuz. Ödediğiniz bu paraların hepsi Özsüt patronunun cebine giriyor. Sizlere ne istediğinizi, ne içeceğinizi, ne yiyeceğinizi soran ve istediklerinizi masanıza getiren işçiler bugün evlerinin kiralarını ödeyemiyor, okuyanların is harcını ödeyemediği için okullarından kayıtları silinebilir, kiminiz evlerinde elektriksiz, susuz kalabilir” diye belirtti.

Haklarını yedirtmeyeceklerini söyleyen Girenay, son olarak Özsüt ürünlerini boykot etme çağrısında bulunarak açıklamalarını noktaladı.

18 İŞÇİ GÖZALTINA ALINDI

Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapmak isteyen işçiler, polis müdahalesi ile karşılaştı. Yapılan müdahalede 18 kişi gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü.  (MA)