DERSİM – Valiliğin 2 yıl düzenlemesini yasakladığı Munzur Festivali’nin yeni bir yasağa karşı içeriğinin zayıflatılması Dersimlilerin tepkisine neden oldu. Dersimliler, “Yaşadıklarımıza cevap olacak bir festival değil” mesajı verdi.

Bu yıl 19’ncusu düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali “Dersim’e, inancına, diline, kültürüne sahip çık, yaşa ve yaşat” şiarıyla 2’nci gününde sürüyor. 1999’dan bu yana daha çok coşkusuyla hafızalara kazınan festival, son 2 yıldır Olağanüstü Hal (OHAL) gerekçe gösterilerek yasaklanıyordu. 2 yılın ardından düzenlenen festivalde, önceki yıllara oranla katılımın düşük olması dikkat çekerken, coşkulu da olmadığı gözlemleniyor. Bütün bunların nedeni ise bölge ve özelikle Dersim üzerinde yürütülen özel savaş politikaları olarak yorumlanıyor. Dersimliler, bu yılki festivale ilişkin görüşlerini aktardı.
‘HALKIN İSTEDİĞİ PROGRAM YOK’ 
İrfan Babayiğit, festivalin anlamlı ve önemli olduğunu, daha çok kültürlerini yansıtmayı amaçladığını belirterek, “Bölgemiz üzerinde savaş yüzyıllardır sürüyor. 1993’lerde köylerimiz zorla boşaltıldı, şimdi ise özel güvenlik bölgeleri oluşturularak yasaklanıyor. Dersim’de kapalı bir kutuda gibiyiz. Son 3 yıldır Dersim’de yoğun bir savaş ve baskı var. Festival ile biraz daha kent nefes alabilir hale gelir diye düşünüyordum. Baktığımızda kültür ve doğa festivali olarak geçiyor ancak mevcut yaşanan politikalardan kaynaklı döneme cevap olabilecek bir kültür ve doğa festivali göremedim. Yöre halkının yaşadığı zorluklara cevap olabilecek bir festivalin olmasını isterdik. Valinin değil, halkın etkisi üzerinde olduğu bir festival olmalıydı. Halkın istediği hiçbir program göremiyorum. Valinin bunda büyük payı var. O ne istediyse festival de o yapılıyor” diye konuştu.
‘ESKİ HEYECAN YOK’ 
Daha önceki festivallerin daha coşkulu ve yankı uyandırdığını dile getiren Dilan Dilsiz de, “O eski heyecanı bu yılki festival de göremedim. 2 yıldır yasaklanıyordu. İnsanların daha gür ve akın akın gelmesi gerekirken, şuan baktığımızda katılım oranı da düşük. Baskı altındayız. İnsanlar festivale katılmaktan kaygılı. Her yıl, her koşulda bölgenin yaşadığı zorluklara nefes aldıran festival, bu yıl belediye ve kurumlar devlet ne istiyorsa onu yapıyor” diye belirtti.
‘TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN ÖNEMLİ’
İstanbul’dan gelen Rıza Bilir de, 19 yıldır Dersim’de festivalin yapıldığını, amacının ise baraj ve HES’lere karşı olduğunu söyledi. Bilir, bu yılki festivalin büyük zorluklarla yapıldığını belirterek, tüm bunlara rağmen yapılmasının önemli olduğunu kaydetti. Bilir, bölgelerinde savaş istemediklerini, bunun da festivalde daha gür bir sesle dillendirilmesini isteyerek, bütün yaşananlara rağmen halkın festivali sahiplenmesi gerektiğini aktardı.
‘İNSANLAR MUTSUZ VE HUZURSUZ’
Mersin’den gelen Güler Kaplan da, bütün festivallerde yer aldığını belirterek, “Bu yılki festivalde eski coşku ve keyfi bulamadım. Sakin ve durgun geçiyor. Bunun de sebepleri vardır. Burada yaşanan savaşa karşı köklü bir çözüm, karşı duruş olmalıdır. Keyifle geldim ama eskisi gibi keyif almıyorum. İnsanlar mutsuz ve huzursuz” dedi.   (MA)