CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 70
İZMİR – HDP’nin Bayraklı ve Konak ilçe kongrelerinde konuşan HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun mültecileri hedef alan sözlerini eleştirdi. Kemalbay, “Saat satan mültecilere değil, dolar milyarderi yabancılara çıksın sesiniz” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bayraklı ve Konak ilçe örgütleri kongrelerini gerçekleştirdi. Her iki ilçede yeni eşbaşkanlar belirlendi. Bayraklı ilçesinde düzenlenen kongre bir düğün salonunda gerçekleştirildi. Kongreye HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve il, ilçe yöneticileri katıldı. Saygı duruşuyla başlayan kongrede, faaliyet ve mali raporların okunması ardından HDP Milletvekili Serpil Kemalbay kısa bir konuşma yaptı.
Kemalbay, HDP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde geliştirdiği siyasi stratejiyle demokratik kamuoyuna üçüncü yolu işaret ettiğini ifade etti. HDP’nin seçim sonrası örgütlenme çalışmalarına yoğunlaştığını vurgulayan Kemalbay, “Halkımız örgütlenmezse, güçlenip büyümezsek, tek adam rejimi bitse de idealini kurduğumuz demokrasiyi inşa edemeyiz” dedi.
Yeni seçilenlere başarılar dileyen Kemalbay, buradan Konak İlçe Kongresi’nin gerçekleştiği Kadifekale mahallesindeki düğün salonuna geçti.
Tek liste ile gidilen seçimde Bayraklı ilçesinin yeni eşbaşkanları Enver Erol ve Ayşe Sırık oldu.
‘DEMOKRASİ İÇİN ÜÇÜNCÜ YOL ŞART’
Konak ilçesinde düzenlen kongreye kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Burada da konuşan HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, HDP Gençlik üyelerinin 25 Temmuz’da gözaltına alınmasını hatırlatarak, baskılara rağmen güçlü olduklarını söyledi. Kemalbay, HDP’nin üçüncü yol olarak ifade ettiği yeni bir anayasa ve demokrasi mücadelesinin çerçevesini anlattı. Kemalbay, 31 Mart yerel seçimlerinden yola çıkarak, “Biz bu ülkenin işçilerinin, kadınlarının, çocuklarının, dağının, taşının, ovasının, suyunun hakkını savunuyoruz. Bir biz savunuyoruz. Bu yüzden mücadelemize daha sağlam sarılmalı, mücadelemizi daha ileriye taşımalıyız” dedi.
Kadıfekale’de yaşayan mültecilere de değinen Kemalbay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun mültecileri hedef alan sözlerini eleştirdi. Kemalbay, “Saat satan mültecilere değil, dolar milyarderi yabancılara çıksın sesiniz. HDP’nin halkların kardeşliğini savunuyor” şeklinde konuştu.
Okunan faaliyet ve mali raporlarının ardından ilçe eşbaşkanları Hayat İzgi ve Fikret Zengin oldu.   (MA)