İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski AKP’liler Babacan ve Davutoğlu’nun kurmaya hazırladıkları yeni partilerle ilgili “Umarım hep birlikte güzel işlere imza atarız. Türkiye’nin yeni bir siyaset diline ihtiyacı var. Tek başına kişiliklerin faydadan çok zarar verdiğini yakinen görüyoruz” yorumunda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, DW Türkçe’den Bülent Mumay’ın yanıtladı.  Röportajda İmamoğlu’na yöneltilen sorulardan biri “Yerel seçimlerden sonra iç siyasette kıpırdamalar var. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın parti hazırlıklarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye siyasetinin bugünkü dengeleri değiştirecek bir ivme yakalayacaklarını düşünüyor musunuz?” sorusu oldu.

İmamoğlu, soruya şu yanıtı verdi:  “Çok üst seviyede sorumluluk elde etmiş kişiler. Toplumda nasıl bir karşılık bulacağını elbette zaman gösterir. Kararlı duruşlar siyasette çok önemlidir. Geri adım atmamaları, bir inancı varsa geri adım atmamaları çok önemlidir. Türkiye’nin kararlı duruşlara ihtiyaç var. Umarım hep birlikte güzel işlere imza atarız. Şunu kast ediyorum, Türkiye’nin yeni bir siyaset diline ihtiyacı var. Tek başına kişiliklerin faydadan çok zarar verdiğini yakinen görüyoruz. Buna karşılık vermemiz lazım. Siyaset güncel bir olay değildir. Ürettiğiniz siyasi mekanizmalar geleceği etkiler. Ben adım atarken öyle adım atıyorum. Bunların ihtiyaçtan doğduğunu düşünüyorum. Güçlü siyasi kimliklerin varlığı toplumlar açısından önemlidir.”

SURİYELİLERİN GÖNDERİLMESİNE DESTEK VERDİ!

Ekrem İmamoğlu, ayrıca tüm insani sorunlarına sahip çıkacaklarını belirttiği İstanbul’daki Suriyelilerin il dışına gönderilmesi uygulaması için ise, “Kaydı olmayanların illere gönderilmesi gerekli bir işlem; sosyoloji bu yükü taşımaz’ dedi.

Suriyelilerle ilgili sürecin başından itibaren kötü yönetildiğini ifade eden İmamoğlu, “Neden bu noktaya gelindi, neden tedbir alınmadı diye sormak lazım” ifadelerini kullandı.