KESK’liler, 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) için 4 koldan Ankara’ya yolunda.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Hükümet ile kamu sendikaları arasında 1 Ağustos’ta Ankara’da başlayacak Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri öncesi  4 koldan yürüyüş başlattı. 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren TİS için Van, Muğla, Edirne ve Artvin’den başlayan yürüyüşler, her kentte yeni katılımlarla 1 Ağustos’ta Ankara’da son bulacak.

MUĞLA KOLU

Yürüyüş kollarından biri olan Muğla’da sabah saatlerinde yaptıkları açıklama sonrası yola çıkan aralarında Eş Genel Başkan Mehmet Bozgeyik’in de olduğu KESK’liler, ilk durukları olan Aydın’a vardı. Buradaki diğer konfederasyon üyeleri ile buluşan KESK’liler, kurulan stantta TİS taleplerini içeren el bildirimlerinin dağıtıldığı Kent Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP, Emek Partisi (EMEP), Özgürlük Partisi (ÖDP), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Aydın Çevre Mücadele Platformu (AYÇEM) üye ve yöneticileri de destek verdi.

Yaptığı açıklamada TİS’e dair taleplerini dile getiren KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, yoksulluk sınırındaki artış oranının maaş artışında temel alınmasını istediklerini söyledi.

 ‘TALEPLERİMİZİ DUYURMAK İÇİN SESİMİZİ YÜKSELTELİM’

2020-2021 yıllarını kapsayan TİS görüşmelerinin 1 Ağustos’ta başlayacak olmasına rağmen, yürüyüşlerinin Van kolunda karşılaşılan polis engeline dikkat çekerek eylemlerinin yasaklanmaya devam edildiğini ifade eden Bozgeyik, “Bu koşullarda sesimizi ve taleplerimizi duyurmak için dört koldan 3 gün boyunca devam edecek bir yürüyüşe başlıyoruz. 3 milyon kamu emekçisini ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisini yakından ilgilendiren, ailelerini de kattığımızda toplamda 20 milyonluk önemli bir kitleyi etkileyecek olan toplu sözleşme süreci olmasına rağmen yandaş medyanın, yetkili yandaş konfederasyonun ve iktidarın sessizliğinden de anlıyoruz ki, süreci oldubittiye getirmek istiyorlar” dedi.

‘OHAL SÜRECİNDE SORUNLAR KAT BE KAT ARTTI’

Enflasyon altında kalacak bir maaş artışı ile 2 yıl daha çalışmak istemediklerini söyleyen Bozgeyik,  son 2 yıllık OHAL döneminin yaşadıkları sorunları kat be kat artırdığını vurguladı. On binlerce kamu emekçisinin sorgusuz sualsiz, savunmaları dahi alınmadan işlerinden çıkarıldığını hatırlatan Bozgeyik, “Çoluk çocuk sosyal ölüme terk edildi. KESK olarak,  işçisinden kamu emekçisine, emeklisinden asgari ücretlisine, küçük esnafından çiftçisine kadar emeği ile yaşam mücadelesi verenleri bir bütün olarak görüyoruz. Toplu sözleşme teklifimizde yer alan temel taleplerimizden biri de ‘İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret’ talebidir. Ülkeyi yönetenlerden en çok duyduğumuz sözlerden birisi ‘işçiyi, memuru enflasyona ezdirmedik’ sözüdür. Ancak bu sözde ifade edilen enflasyon, TÜİK tarafından açıklanan çarpık hesaplamalara dayalı resmi enflasyondur. Oysa işçiyi, kamu emekçisini, emekli ezen TÜİK’in resmi rakamları değil, sokakta, pazarda, mutfakta yaşanan hayatın gerçek, gayri resmi enflasyonudur” diye konuştu.

Bozgeyik ve beraberindekiler yapılan açıklamanın ardından Aydın Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’la görüşüp, taleplerini aktardıktan sonra İzmir’e doğru hareket etti.

ARTVİN KOLU

Yürüyüşün diğer kolu Artvin’de de KESK Şubeler Platformu üyeleri yaptıkları basın toplantısı sonrası yola çıktı.

Eğitim Sen Şube binasında yapılan basın toplantısında konuşan KESK Hukuk, TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Yusuf Şenol, KESK olarak TİS görüşmelerinde hükümete yoksulluk sınırı hesaplamasında dâhil edilen kira, yiyecek, yakacak yardımlarıyla birlikte 6 bin 838 TL ücret önerisinde bulunacaklarını ifade etti.

Açıklamanın ardından Ankara’ya doğru yola çıkan KESK üyelerinin ilk durağı Rize’nin Fındıklı ilçesi oldu. Belediye binası önünde taleplerini dile getirdikleri açıklamanın ardında yollarına devam eden KESK üyeleri Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Amasya ve Çorum’da yeni katılımlarla 1 Ağustos’ta Ankara’da olacak.

EDİRNE KOLU

1 Ağustos’ta başlayacak TİS görüşmeleri öncesi Ankara’ya başlatılan yürüyüşün Edirne kolu da yola çıktı. Aralarında KESK Yürütme Kurulu Üyesi İlhan Yiğit ve Genel Sekreter Pınar İçel’in de bulunduğu KESK’liler yaptıkları açıklama sonrası diğer yürüyüş kollarıyla bireşmek üzere Ankara’ya doğru yola koyuldu

VAN KOLU

Yürüyüşün Van kolu ise, polisin engelleme girişimleri ile başladı. KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, MYK üyeleri ve konfederasyon üyelerinin yürüyüş öncesi  yapmak istedikleri açıklamaya Valiliğin ilan ettiği 15 günlük ‘eylem ve etkinlik yasağı’ gerekçe gösterilerek polislerce izin verilmedi.

Polislerin açıklama yapmalarını izin vermeyip, zor kullanılarak araçlarına bindirdiği KESK üyeleri Ankara’ya yolunda.  (MA)