Beritan Canözer
DİYARBAKIR – DAİŞ çetelerinin Şengal’e dönük saldırılarının üzerinden 5 yıl geçtiğini ifade eden HDP’li Feleknas Uca, “Bu katliam son bulmadı. Şengal şahsında Ortadoğu’da tehdit devam ediyor. Dün DAİŞ’in yaptığını bugün Türkiye farklı yollarla yapıyor. DAİŞ’in elindeki tüm Ezîdîleri özgürleştirmek için mücadelemiz devam ediyor” dedi.
DAİŞ çeteleri, 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengel’e saldırarak katliam gerçekleştirdi. Binlerce Êzidî katledilirken, binlercesi göç yollarına düştü. Yüzlerce Êzidî kadını, çocuğu DAİŞ’ten kaçarken Şengal dağlarına kaçtı ve DAİŞ’in eline düşmemek için kendini dağlardan attı. Yüzlercesi göç yolunda açlıktan ve susuzluktan yaşamını yitirdi. 7 bin kadın DAİŞ tarafından kaçırıldı ve 4 bini kurtarılırken, 3 bin kadın hala DAİŞ’in elinde, köle pazarlarında satılıyor. Geçen onca zamana rağmen acısının hala taze olduğunu söyleyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Feleknas Uca, katliamı bir kez daha kınadı.
‘Kadınlar Şengal dağından attı kendini’
Feleknas, katliamın gerçekleştiği 3 Ağustos tarihinin aynı zamanda Êzidî bayramı olduğunu söyleyerek, halkın bayramını da kutladı. Feleknas, DAİŞ saldırısında 405 bin kişinin göç ettiğini ve 105 bin kişinin Şengal dağlarına çıktığını hatırlatarak, 7 bin Êzidî kadın ve çocuğun da DAİŞ tarafından kaçırıldığını belirtti. Feleknas, çocukların gözü önünde babalarının başının kesildiğini anımsatarak, “Bu katliam tüm dünyanın gözü önünde yaşandı. Katliamdan önce de Şengal üzerinde tehdit vardı. Katliamdan önce DAİŞ çeteleri Şengal’de bildiri dağıtmıştı ve ‘Çilê Havînê bayramınızda bir çayınızı içmeye geleceğiz’ demişlerdi ve bayram akşamı Şengal’e saldırdılar. Binlerce insan açlıktan ve susuzluktan yaşamını yitirdi. Kaçmaya çalışanlar yolda felaketlere uğradı ve yaşamından oldu. Êzidî kadınları DAİŞ’in eline düşmemek için Şengal dağlarından attılar kendilerini” diye kaydetti.
‘Şengal mezarlığında Kürtlerin birliği var’
“Keşke Şengal dağlarının dili olsaydı da o kadınların yaşadıklarını anlatsaydı” diyen Feleknas, telafisi güç ve zaman isteyen acıların yaşandığının altını çizdi. Feleknas, dünyanın bu katliama sessiz kaldığını dile getirerek, “PKK’nin 12 savaşçısı Şengal’e gitmiş ve koridor açmak için mücadele etmiş. O savaşçıların açtığı koridorla binlerce Êzidî sağ kurtulabildi. Bugün Şengal mezarlığına baktığınız zaman Kürt birliğini görebiliyorsunuz. Batman’dan, Amed’den, Van’dan, Hakkari’den, Duhok’tan, Mahabad’dan gençlerin şehitliği var o mezarlıkta. Şengal’in özgürlüğü için hepsi canlarını ortaya koyarak savaştı ve şehadete ulaştı. Hatta şöyle bir şey anlatayım. Ben ilk saldırıların olduğu süreçte Avrupa’daydım ve yanıma bir genç geldi. Kardeşiyle konuşmuş telefonda, kardeşinin adı Hayat’tı. Bana dedi, ‘Kardeşim beni aramış DAİŞ’liler köyümüzün etrafını tutmuşlar. Kardeşim DAİŞ’in eline düşmemek için yaşamına son verecek.’ Ben hemen gençten telefonu aldım ve Hayat’ı ikna etmeye çalıştık ama başaramadık, Hayat ikna olmadı ve yaşamına son verdi. Biz Hayat’ı özgürleştiremedik” diye anlattı.
‘Şengal’in unutulmasına izin vermeyeceğiz’
Bugün de hala binlerce kadının DAİŞ’in elinde olduğunu söyleyen Feleknas, “Kadınlar öz savunması için silah aldı eline ve DAİŞ’e karşı savaştı. 60-70 yaşında insanlar Şengal’i savundu. Aslında en büyük ayıp şu an hala binlerce Şengal’li çadırlarda yaşıyor. Bu katliam son bulmadı. Şengal şahsında Ortadoğu’da tehdit devam ediyor. Dün DAİŞ’in yaptığını bugün Türkiye farklı yollarla yapıyor. DAİŞ’in elindeki tüm Êzidîleri özgürleştirmek için mücadelemiz devam ediyor. Avrupa devletlerine de tepkimiz ve eleştirimiz var. Şengal’e sahip çıkmadılar ve hala çıkmıyorlar. Şengal katliamının soykırım olarak tanınmasını istiyoruz. Şengal unutulmayacak, unutulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.
   (jinnews)