Zülfü Livaneli, maden çalışmaları nedeniyle Kaz Dağları’nda yaşanan ağaç katliamına dikkat çekmek için UNESCO’ya açık mektup yazdı.

Zülfü Livaneli, Twitter hesabından UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’a hitaben yazdığı açık mektubuna “Bu mektubu size 1996 – 2017 arasındaki UNESCO İyi Niyet Elçisi ve Genel Müdür Danışmanı sıfatımla yazıyorum” diyerek başladı.

“Dünyamızın mirasına saldırı”

Livaneli’nin mektubunun devamı şöyle:

“İlk önce yeni görevinizden dolayı sizi tebrik etmek, ikinci olarak Türkiye’nin Kuzeybatı bölgesinde bulunan dünyanın doğal ve kültürel mirası olan Kaz Dağları’na (ünlü mitolojik adı İda Dağı) karşı işlenen suça dikkatinizi çekmek istiyorum.

Üzülerek belirtmeliyim ki bir Kanada firması burada yakın zamanda yaklaşık 200 bin ağaç kesti. Firma bu güzel cenneti yok edecek siyanür kullanımı yöntemiyle altın çıkarmayı planlıyor.

Milyonlarca insanın protestolarına rağmen, firma projesine devam etmektedir. Bu durum dünyamızın maddi ve manevi mirasına bir saldırıdır.

TIKLAYIN – Kaz Dağları’nda Binlerce Ağaç Kesildi, Halk Nöbette

Sizin hükümetler arası bir kuruluş olarak bu tür konularda yaptırım gücünüzün sınırlı olduğunu biliyorum. Ancak tarihi İda Dağımıza ve İda Dağı’nın yerli halkına yapılan bu imha hareketi karşısında, uluslararası kamuoyu farkındalığı oluşturmak için yardımınıza ihtiyacımız var.

Lütfen bu mektubumu UNESCO ideallerinin hatırlatılması ve acil eylem için bir çağrı olarak kabul edin.” (DB)     (bianet)