Suriye konulu bir konferans yapacaklarını söyleyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘PYD hariçSuriye’deki tüm tarafları davet edeceğiz’ dedi. AKP siyasetini hatırlatan girişime ‘Kürtler yok, IŞİD var’ tepkisi geldi

C HP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye konulu bir konferans yapacaklarını söyledi. Konferansın sonbaharda olacağını söyleyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, konferansa Demokratik Birlik Partisi (PYD) hariç Suriye’deki tüm tarafları davet edeceklerini duyurdu. Habertürk’e konuşan Kılıçdaroğlu, Esad cephesi ile karşı cephesini davet edeceklerini kaydetti. CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun PYD hariç tüm tarafları davet edeceklerini açıklaması, AKP iktidarının Kürt politikasını hatırlattı. AKP-MHP blokunun Kuzey Suriye’ye yönelik olası harekatını desteklediğini açıklayan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, yine iktidarla aynı tutumu alarak PYD’nin çağrılmayacağını söyledi. Açıklama, “CHP IŞİD’i çağıracak ama Kürtleri çağırmayacak” eleştirilerini beraberinde getirdi.

Kürtler yok

 Suriye konferansına dair bilgi veren Kemal Kılıçdaroğlu, davet edecekleri kesimi şöyle sıraladı: “Esad’ın izlediği politikayı savunan veya yeren her kesimi davet edeceğiz. Suriye’deki bütün aktörleri ve karşı tarafı da davet edeceğiz. Terör örgütleri ile ilişkili olanlar hariç tabii. Suriye gerçeğini sonbaharda masaya yatıracağız. Uluslararası tüm önemli aktörleri de davet edeceğiz.”

PYD’yi davet etmeyeceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Onlar hariç, onların dışında. Suriye’nin Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili olabilir, gelebilir. Suriye, Esad politikasını aktarabilir. Ama bunun karşıtı da olacak aynı masada. Cenevre benzeri bir toplantı; göçmen dernekleri de var. Suriye tablosunu bütün taraflarla masaya yatırma gibi bir amacımız var” dedi.

AKP’nin siyaseti

AKP’nin Kuzey Suriye’deki demografik değişim planını da destekleyen Kılıçdaroğlu, “Esad ile doğrudan doğruya görüştükten sonra Suriye’nin kuzeyinde yaşanan pek çok sorun daha rahat aşılabilir. Türkiye’deki göçmenleri oluşturulacak bölgeye yerleştirilmeleri, oluşturulacak okul, donatıların yapımı; bütün bunları gerekirse Türkiye, AB desteğini de alarak yapmalı. Söz konusu olan Erdoğan’ın çıkarı değil, Türkiye’nin çıkarıdır” şeklinde konuştu.    (yeniyasamgazetes)