İSTANBUL- Doğa düşmanlarının kışkırtmaları, Kaz Dağları’nın Hasankeyf’le kardeşliğini engelleyemeyeceğini vurgulayan Kadıköy Demokrasi Meclisi üyesi Fidan Üredi, kapitalizmin kar hırsına karşı topyekûn mücadele ağının oluşturulması gerektiğini söyledi.
Kadıköy Demokrasi Meclisi, Süreyya Operası önünde bir araya gelerek Kaz Dağları’nda ağaç kıyımını protesto etti. “Geçmiş ve gelecek rant uğruna yok oluyor. Hasankeyf, Salda ve Kaç Dağları için Diren!’ pankartının açıldığı eyleme çok sayıda yurttaşta destek verdi. Doğa düşmanlarının kışkırtmaları, Kaz Dağları’nın Hasankeyf’le kardeşliğini engelleyemeyeceğini dile getiren Kadıköy Demokrasi Meclisi üyesi Fidan Üredi, “Kapitalizmin doymak bilmez kar hırsına karşı birleşik ve topyekûn bir mücadele sürdürülemezse başarı elde edilemez” dedi.
‘ÇEVRE KATLİAMANI İZİN VERMEYECEĞİZ’
Kaz Dağları’ndan Hasankeyf’e, Salda’dan Munzur’a, Fatsa’dan Eskişehir’e çevre katliamlara izin vermeyeceklerini dile getiren Üredi, “Kirazlı’da doğanın talan edilerek yüz binlerce ağacın kesilmesi, bütün insanlığın ortak varlığı olan suların siyanürle kirletilmesi ve ekosistem içindeki bitki ve hayvan varlığının yok edilmesine karşı sesimizi yükseltme zamanıdır. Salda Gölü’nün ve Hasankeyf’in başına gelenleri unutmadık. Daha dün Kuzey Ormanları’nın başına gelenleri unutmadık. Milyarlarca tonluk siyanürlü çamurlar ve arsenikli sular bırakan daha önceki maden arama sahalarını unutmadan mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmek gerekiyor” diye konuştu.
‘TOPYEKÜN MÜCADALE GEREKİYOR’
“Kapitalizmin doymak bilmez kar hırsına karşı birleşik ve topyekûn bir mücadele sürdürülemezse başarı elde edilemez” diyen Üredi, şöyle devam etti: “Ruhsat alır almaz kendi güdümünde çevre dernekleri kurmaktan, bölgeyi kalkındırma ve yeni iş imkanları yaratma propagandasına kadar türlü dalaverelerle maden şirketleri, yöre halkını birbirine kırdırarak işletme sahalarını insansızlaştırarak amaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar. Bu durum toplumsal barışı tehdit ediyor ve köylülere açlıktan veya siyanürden ölmek tercihi dayatıyor. Türkiye’de önceki iktidarlar döneminde olduğu gibi şimdi de ‘yerli” ve milli’ yalanının doğaya hükmetme hamleleri olduğunu; Tortum’dan Fatsa’ya, Gerze’ye, Sinop’a, Eskişehir’e kadar yayılan direnişlerden görüyoruz.”
 ‘DOĞA DÜŞMANLARI KARDEŞLİĞİ ENGELLEYEMEYECEK’
Hasankeyf’te yapımı devam eden Ilısu Baraj Projesi’nin tarihi mirasına ve doğal dokusunu bozduğunu vurgulayan Üredi, doğa düşmanlarının kışkırtmaları, Kaz Dağları’nın Hasankeyf’le kardeşliğini engelleyemeyeceğini söyledi. Altın madenciliğine karşı gezegenin kurtuluşu için enternasyonalist dayanışma ağlarının örülmesi gerektiğini altını çizen Üredi, herkesin geleceği adına bu doğa talanına karşı durması gerektiğini vurguladı. Dün Kadıköy Demokrasi Meclisi olarak, Kaz Dağları’na gittiklerini aktaran Üredi, ileri ki günlerde de dayanışma amaçlı tekrar gideceklerini söyledi.
‘EKOLOJİK MÜCADELE DEMOKRASİ MÜCADELESİNİN BİR PARÇASI’
Doğa kıyımlarına izin vermeyeceklerini dile getiren Üredi, ekolojik mücadelenin demokrasi mücadelesinin bir parçası olduğunu hatırlattı. 23 Haziran seçimlerinde tüm demokrasi güçlerinin ortak mücadelesiyle başta İstanbul, Ankara olmak üzere kentlerimizi talancıların ve yağmacıların elinden kurtarmak için bir adım attıysak, bugün de ortak ve birleşik mücadeleyle kentlerimizin, dağlarımızın, ovalarımızın, derelerimizin katliamına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.  (MA)