Dünya üzerinde tam hakimiyet sağlamış olan kapitalizm, dünyanın sonunu getirmeye hazırlanıyor. Bu gidişten sorumlu olanlar ise ortaya çıkan felaketlerle dalga geçiyorlar

Dünyada süren ve her geçen gün öngörülemez biçimde büyüyen iklim değişimi ve buna bağlı küresel ısınma, insan dahil tüm canlıları yaşamın kıyısına taşırken, kapitalist dünya dalgasını geçmeye devam ediyor.

ABD Başkanı Trump iklim değişimene yönelik böyle bir şeye inanmadığını belirtirken, Rusya Devlet Başkanı Putin ise bu geçeği fasafiso olarak nitelemişti. Bu söyleme en son Brezilya’nın yeni sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro da katıldı. Bolsonaro, çevreyi korumak ve dünyayı kurtarmak için insanların “iki günde bir tuvalete gitmesini” önerdi. Bolsonaro, bu öneriyi tarımsal kalkınma ile çevrenin korunmasını nasıl bağdaştıracağını soran gazeteciye verdiği yanıtta yaptı.

İki günde bir tuvalete gidin

Bolsonaro, geçtiğimiz günlerde Amazon bölgesindeki ormansızlaşmanın arttığını gösteren resmi verilerin ardından, eleştirilerle karşılaşmıştı. Daha sonra, artışı bildiren resmi kurumun müdürünü görevden almış ve problemin boyutları konusunda yalan söylemekle suçlamıştı. Basın toplantısında, söz konusu gazeteci, ormansızlaşma ve tarımın, dünyadaki sera gazı salımının dörtte birinden sorumlu olduğunu söyleyen raporlardan bahsetti. Daha sonra da Brezilya lideri “Biraz daha az yemek yeterli. Çevre kirliliğinden bahsediyorsunuz. İki günde bir tuvalete çıkmak da yeterli. Bu, tüm dünya için daha iyi olur” dedi.

Amazonlar katlediliyor

Bilim insanları, Amazonlar’daki orman kaybının, çevrenin korunmasından çok kalkınmaya yönelik politikalara destek veren Bolsonaro’nun iş başına geldiği Ocak ayından bu yana hızlandığını söylüyor. Brezilya Uzay Ajansı’nın verilerine göre, geçen yılın Haziran ayına kıyasla, ormansızlaşma yüzde 88 hızlandı. Dünyanın en büyük yağmur ormanı olan Amazon, küresel ısınmanın hızını azaltan, yaşamsal önemdeki bir karbon deposu. Son on yılda, daha önceki Brezilya hükümetleri, federal kurumların çabaları ve para cezalarıyla orman alanlarının kaybını azaltmıştı.

En büyük çevreci: Erdoğan!

Türkiye’de ise Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan, Kazdağları’ndaki kıyım için manipilasyon yapılıyor çıkışında bulunmuştu. Kendisini ‘dünyanın en büyük çevrecisi’ ilan eden Erdoğan’ın iktidar döneminde dünyanın birçok bölgesine göre daha hızlı bir ekolojik yıkım yaşanıyor. Doğa Koruma Kriterleri’ne göre Türkiye’nin 180 ülke arasında 177. sırada olduğu geçtiğimiz yıl açıklanmıştı. Bugün dünya lideri olma olasılığı çok yüksek olduğu belirtiliyor. Kalkınma masalları ile dünya tekelleri ve onların yerli işbirlikçileri el ele kol kola vererek Türkiye coğrafyasının her noktasını adeta katlediyorlar. Kazdağları’nda herkesin hem fikir olduğu 200 bine yakın ağacın kesilmesine yanıt olarak 13 bin ağaç kesildi yalanının bir karşılığı olmamasına karşın bu yalanda ısrar ediyorlar. Türkiye coğrafyasının yüzde 60’ını maden sahası olarak işaretleyen iktidarın, geçtiğimiz günlerde 1102 adet 4. grup yani, altın, bakır, uranyum gibi madenler için ihale açması ise bardağı taşıran son damla.   (yeniyasamgazetesi)