AKP’deyeni parti paniği hamasetle karşılık bulurken, baskın seçim konuşuluyor.  AKP’de yerel seçimlerde alınan hezimetle derinleşen iç kriz yeni parti adımlarıyla somutluk kazanırken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın buna karşı “ümmete ihanet, kardeşliği böldürtmeyeceğiz” sözleri ile tabanını hamasetle elde tutma politikası yürüttüğü kaydediliyor. AKP’den istifa eden 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesindeki Ali Babacan ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni partiye dair resmi adımlar atmaya başlarken, kamuoyuna açık AKP’yi eleştiren açıklamalarında artış yaşanıyor. Öte yandan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni partinin önünü kesmek için baskın seçime gidebileceğini söyledi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise erken seçimden yana olmadıklarını söyledi.

Çaresizlik’ politikası AKP Genel Merkezi’nde düzenlenen bayramlaşma programına telefonla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde AKP’nin iç sorunları vardı. Erdoğan, “Birçok ayrılıklar, şunlar, bunlar, vesaire gibi kampanyalar içine girenler olabilir ama unutmayın ki bayramlar bizim birlikte, beraberlikte, dayanışmada en üst noktalara tırmandığımız günlerdir. Kardeşliğimizi böldürtmeyeceğiz” dedi. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde de “ümmete ihanet” diyerek yeni partiye mesaj göndermişti. AKP ve Erdoğan’ın “ver mehteri” olarak da tanımlanan hamaset diline yöneldiği belirtilirken, bunun çaresizlik olduğu yorumları yapılıyor.

Baskın seçim ihtimali

 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, HaberTürk’ten Muharrem Sarıkaya’ya değerlendirmelerde bulundu. Akşener, AKP içindeki yeni parti girişimlerine dair, “Tek eksiğimiz muhafazakar dindarlara ulaşmakta yaşanıyor. Çünkü Erdoğan aramıza kalın bir duvar koydu. Babacan ve Davutoğlu’nun partisi bu açıdan muhafazakar dindar seçmene çabuk ulaşmayı kolaylaştıracak yapılar olacak, çünkü onlarla arasına bizim gibi duvar öremez. Babacan ötekine rahat ulaşılabilmeyi kolaylaştırır ki bu bizim için çok önemli” dedi. Akşener, baskın seçim ihtimaline de değinerek, “Nasıl ki biz MHP’den ayrılıp partimizi kurma faaliyetini başlattığımızda önümüzü kesmek için Bahçeli seçim istediyse, şimdi de Babacan ve Davutoğlu için benzer bir durumla karşılaşıp, küt diye seçimi önümüzde bulabiliriz” şeklinde konuştu.

CHP seçimden yana değil CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuştu. Erken seçime değinen Kılıçdaroğlu, “Halk erken seçimden bıktı. Erken seçim bizim gündemimizde yok. Ekonomik sıkıntıların alabildiğine arttığı, işsizliğin felaket boyutlara yükseldiği bir dönemde seçimi dillendirmek de doğru değil. Bize göre ekonomi yönetiminin değişmesi lazım. Damadın bu işi beceremediği belli. Saray ahalisinin keyfi yerinde. Her kararın faturası garibana çıkıyor. Türkiye yönetimi hanedan yönetimine döndü. Hanedan yönetimi uygulamalarıyla dünyaya alay konusu oluyor” dedi.     (yeniyasamgazetesi)