Onbinlerce kişinin katıldığı Su ve Vicdan Nöbeti’ndeki piyanist Fazıl Say’ın konseri, Kaz Dağları için bestelediği marşla başladı. Konser öncesi binlerce kişi maden sahasına yürüdü.

Kanadalı şirket Alamos Gold’un Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına karşı başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti 24’üncü gününde devam ediyor. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın Su ve Vicdan Nöbeti’nin devam ettiği Kaz Dağları’nda vereceği konser, onbinlerce insanın katılımıyla başladı.

BİNLER MADEN SAHASINA YÜRÜDÜ 

Konser öncesi Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce kişi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinin katılımıyla maden sahasına yürüdü. Kitle, “Munzur’un ruhuyla Kaz Dağları’na”, “Kaz Dağları bizimdir bizim kalacak”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla 2 kilometre yürüyüşün ardından maden sahası önünde bir araya geldi. Burada Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu üyeleri maden sahası hakkında kitleyi bilgilendirdi. Ardından binler hep bir ağızdan şarkılar eşliğinde nöbet alanına geri döndü.

MUNZUR’A, SALDA’YA SELAM 

Yürüyüşün ardından nöbet alanında Fazıl Say’ın konseri başladı. Konser öncesi konuşma yapan İda Dayanışma Derneği üyesi Hicri Nalbant, Kaz Dağları’nda dünyanın en kirli sanayilerinin kurulmak istendiğine dikkat çekti. Nalbant, “Çanakkale’de Kaz Dağları’nın talanına karşı çeyrek asırdır mücadele veriliyor. 60 ‘tan fazla dava açılmış ve mücadelede kesinlikle şiddette başvurulmamıştır. Buradan doğa mücadelesi veren Salda Gölü’ne, Munzur’a, Murat Dağı’na selam olsun. Fazıl Say’ın şahsında bize destek olan tüm sanatçılara selam olsun” ifadelerini kullandı.

KONSER KAZ DAĞLARI MARŞIYLA BAŞLADI

Ardından kısa bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Truva Atı aynı coğrafyada yine sahnede. Pek çok medeniyete ev sahipliği etmiş bu topraklar çok şey biriktirdi. Barışı, özgürlüğü temel değerler olarak kabul edip artık savaşmak istemiyor. Ancak savaş hiç bitmiyorum insanın insanla, insanın doğa ile savaşı bitmiyor. Topraklarımız emperyalizme teslim ediyorlar. Burada 24 gündür nöbetteyiz. Bir ağaç daha kesilsin istemiyoruz” dedi.

Fazıl Say’ın Su ve Vicdan Nöbeti alanındaki konseri, Kaz Dağları için bestelediği marşı çalmasıyla başladı. (MA / Zemo Ağgöz – Esra Solin Dal)