Afganistan’ın başkenti Kabil’in batısındaki bir Şii mahallesinde, kalabalık bir düğüne bombalı saldırı düzenlendi. Erkek davetlilerin hedef alındığı saldırıda en az 63 kişi öldü, 182 kişi yaralandı. Afgan hükümeti Taliban’ı sorumlu tuttu; Taliban ise suçlamayı reddedip saldırıyı kınadı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir düğün salonuna bombalı saldırı düzenlendi. Kentin batısındaki bir Şii mahallesinde kalabalık bir düğünün hedef alındığı saldırıda en az 63 kişi öldü, 182 kişi yaralandı.

Saldırının, harem-selamlık olarak yapılan düğünde erkeklerin bulunduğu bölümü hedef aldığı belirtiliyor. Bununla birlikte, İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre ölenler arasında kadın ve çocuklar da var.

‘ERKEKLER BÖLÜMÜNDE NEREDEYSE HERKES ÖLDÜ YA DA YARALANDI’

Görgü tanığı Mohammad Farhag, kadınlar bölümünü ziyaret ettiği sırada erkeklerin oturduğu alandan çok yüksek bir patlama sesi geldiğini söyledi. The Guardian gazetesine konuşan Farhag, “Herkes ağlayarak dışarı koştu. Bütün salon 20 dakika boyunca dumanla doldu. Erkekler bölümündeki neredeyse herkes öldü ya da yaralandı” dedi.

Afgan hükümeti saldırıdan, Amerikan askerlerinin çekilmesi amacıyla Washington’la barış görüşmeleri yürüten ancak bu süreçte Kabil’deki hükümete karşı silahlı saldırılardan geri adım atmayı reddeden Taliban’ı sorumlu tuttu. Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Taliban’ın ‘bu barbarca saldırının sorumluluğundan kaçamayacağını’ söyledi.

TALİBAN SUÇLAMAYI REDDETTİ

Düzenlediği saldırıları çoğunlukla üstlenmesi ile tanınan Taliban ise suçlamayı reddetti. Taliban’dan yapılan açıklamada, saldırıyı kendilerinin düzenlemedikleri ve kınadıkları belirtildi. Uzmanlar, saldırıyı IŞİD’in de düzenlemiş olabileceğine dikkat çekiyor. IŞİD Afganistan’da, Şii azınlığın da hedef alındığı bir dizi bombalı saldırıyı üstlenmişti.

Düğün saldırısının, Taliban liderlerinden Haibatullah Akhundzada’nın erkek kardeşinin önceki gün Pakistan’da bir camideki bombalı saldırıda öldürülmesinden sonra düzenlenmesi de dikkat çekici. Pakistan’da dört kişinin öldürüldüğü, 20 kişinin yaralandığı bu saldırıyı da üstlenen olmamıştı.  (bbc)