AKP iktidarı, HDP’nin halkın iradesiyle Belediye Başkanlığı’nı aldığı Diyarbakır, Mardin, Van’da kayyum atayarak gasp hareketine dönüşmüştür.
İktidarı bırakmak istemeyen AKP ve Erdoğan’ı gasp hareketiyle seçmenine ‘ben böyle yaparım’ demeye getiriyor. Kemik tabanını elinde bulundurmaya ve kaybettiği oyları geri almaya çalışıyor.
Kayyumla başlatılan hareket aslında HDP üzerinden CHP’ye, İyi Parti’ye, Saadet Partisi’ne başta olmak üzere muhalif kesimlere ‘ayağınızı denk alın yoksa sonunuz böyle olur’ demeye getiriyor.
AKP iktidarı aynı zamanda AKP’den ayrılıp yeni bir parti kurma aşamasında olanlara da gözdağı verirken, bir anlamıyla muhalif kesimleri tehdit etmektedir.
Susulursa ne olur? İyi Parti ya da Saadet Parti’si yapılanlar HDP’ye deyip kulak ardı ederlerse ne olur? AKP’li Erdoğan’ın eli güçlenir. Canınıza okur. Kuzu gibi suspus olursunuz.
Sırada İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer iller vardır. İyi Parti ile Saadet Parti’sinin Belediye Başkanlıkları aldığı yerlerde vardır.
Bunun yolu kitlesel mitinglerdir. Ortaklaşa alınan kararların pratiğe geçmesidir. Yapılacaklar ülke genelinde olmalıdır.
Türkiye’de sandıklı oy kullanma dönemi bitmiştir. AKP ve Erdoğan’ı kafasına göre ayar çekmektedir.
Bu oyunu bozmak için tüm kesimler birleşmelidir. Bu olay sadece HDP olayı değildir. Sopa hepinize, hepimize gösterildi. Anladınız mı?
Hüseyin Habip Taşkın