ANKARA – Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, HDP’li üç belediyeye kayyum atanmasına ilişkin “Teröre destek olanlarla ilgili gerekli adımlar atılmıştır. Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz”  ifadelerini kullandı. Kalın, kayyum atamalarının İstanbul ve Ankara’ya uzanacağı iddiaları için ise “böyle bir gündem yok” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Saray’da gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarda bulundu.
Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik Pençe 1 ve Pençe 2 harekatlarına devam edileceğini söyleyen Sözcü İbrahim Kalın, toplantıda Dışişleri Bakanlığı’nca bir sunum yapıldığını ve Suriye sahası, Fırat’ın doğusu ve batısının etraflı bir şekilde ele alındığını belirtti.
‘TEPKİMİZİ RUSYA’YA İLETTİK’
ABD ile güvenli bölgenin tesisi noktasında atılan adımla birlikte bu süreç ve kapsamıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini dile getiren Kalın, İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya dönük tepkilerini Rus tarafına ilettiklerini söyledi. Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya dair Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacağını da aktardı.
‘İSTANBUL VE ANKARA İÇİN BÖYLE BİR GÜNDEM YOK’
Kalın, HDP’li  üç belediyeye yapılan kayyum atamalarına ilişkin olarak ise, şunları söyledi:
“Terör örgütüne destek, yardım ve yataklık yapmak gibi suç kapsamına giren bir eylem içinde olmayan hiçbir belediye başkanıyla ilgili böyle bir tasarruf söz konusu değil. İstanbul ve Ankara için böyle bir şey söz konusu olmadığına göre bir durum yok. Terör örgütlerinin mensuplarını çeşitli isim ve kılıflar altında belediyeye alan belediye başkanlarıyla ilgili kanunlar çerçevesinde adımlar atılmıştır. Seçmenlerin namusunun korunması, vatandaşın verdiği oyun demokratik kurallar çerçevende hayata yansıtılması için bu tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Bunlar İçişleri Bakanlığımızın keyfi olarak aldığı kararlar değildir. Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz. Sayın Bahçeli’nin Sayın Cumhurbaşkanımızla bir telefon görüşmese olmadı ama inşallah 26 Ağustos’ta, Malazgirt’te bir arada olacaklar. Belki  orada bu konuyu ele alma gündemler olur.”  (MA)