ANKARA – Ankara emek ve demokrasi güçleri, HDP’li belediyelere dönük kayyum uygulamalarına “Kayyumlar gidecek, seçilmişler gelecek” şeklinde tepki gösterdi.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, Hakların Demokratik Partisi (HDP) belediyelerine kayyum atanmasını Mülkiyeler Birliği’nde düzenlediği açıklamayla protesto etti.
“Belediyeleri birlikte kazandık, kayyumları  birlikte göndereceğiz” pankartının asılan toplantıda kurumlar adına HDP Ankara İl Eşbaşkanı Hüseyin Gevher, açıklama yaptı. Kayyum uygulamalarının çok açık, çıplak, gayri meşru, yasa dışı, toplum karşıtı bir siyasi darbe olduğunu vurgulayan Gevher,“Bu darbeye karşı halkın, toplum vicdanının gerektirdiği ahlaki, politik, barışçıl, demokratik tepki göstermek kadar meşru ne olabilir? Bir iktidar, iktidarın bir bakanı mevcut mevzuata, yasalara göre yapılmış, aynı AKP, MHP gibi girdiği seçimlerde Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56, Van’da yüzde 54 gibi büyük bir çoğunlukla belediye eşbaşkanı seçilmiş siyasileri nasıl bir anlayışla, zihniyetle görevden alma hakkını kendinde görebilir?” diye sordu.
‘İZİN VERMEYECEĞİZ’
Kayyum uygulamalarının Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin ve tüm bölgeleriyle Türkiye halkının kabul etmediğini ve etmeyeceğini kaydeden Gevher, “Son 31 Mart ve 23 Haziranda zorla yenilettiğiniz İstanbul seçimleri de göstermiştir ki toplum nezdinde meşruiyetinizi kaybettiniz. Bu kaybedişinizi sağlayanlar arasında batı illerinde yaşamak durumunda bıraktığınız bölge halkının gösterdiği irade ile Türkiye’nin başta büyükşehirler olmak üzere kaybettiğiniz her belediyenin hesabını darbeden başka bir kavrama açıklanamayacak, yasal ve meşruluğu olmayan bu tasarrufunuzla Diyarbakır, Van, Mardin halkına ödetmeye çalışmanıza izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Gevher sözlerini şöyle tamamladı: “Kayyumları geri çekilmesini, seçilmiş belediye başkanları ve meclis üyelerinin görevlerinin başına gelmeleri sağlanana kadar mücadelemizin süreceğini buradan bir kez daha ifade ediyoruz.  Diyarbakır, Van, Mardin halkı yalnız değildir. Kayyumlar gidecek, seçilmişler gelecek.”
Emek ve Demokrasi Güçleri adına ortam metinde imzası bulunan kurum ve partiler şöyle: HDP Ankara İl Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara İl Örgütü, Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara Meclisi, Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP), Sosyalist Partisi  Ankara İl Örgütü, Emek Partisi (EMEP) Ankara İl Örgütü, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Halkevleri Ankara Şubeleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD),  Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Devrimci Parti, Akader, Kaldıraç, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Mamak Şubesi, Özgülükçü  Hukukçular Derneği (ÖHD),  KESK Ankara Şube Platformu, Alınteri,  Ankara Tabip Odası (ATO), İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Divriği Kültür Derneği, 78’liler Ankara Girişimi, Devrimci 78’liler Derneği, Artvin Kültür Derneği, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP), TMMOB Ankara İl Koordinasyonu.  (MA)