ANKARA – 10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukatları Komisyonu, ‘Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi, insan yüzüne çıkamaz’ diyen Davutoğlu’na “Söz konusu kritik dönemde yapılanları, kimlerin emir ve talimat verdiğini tek tek söylemek zorundasınız” diyerek, çağrı yaptı.

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukatları Komisyonu, yaptığı  yazılı açıklama ile 7 Haziran-1 Kasım 2015 süreciyle ilgili ‘Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi, insan yüzüne çıkamaz’ diyen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu bu sözlerini açıklamaya davet etti.
YANITI ARANAN SORULAR… 
Açıklamada, Davutoğlu’nun sarf ettiği sözlere ilişkin, “7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönemi ülkenin en kritik dönemlerinden biri olarak ilan ederek ne demek istemiştir? ‘Kritik’ olarak adlandırılan bu dönemde neler olmuştur?” soruları yöneltildi.
Devamında ise, “7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arasında gerçekleştirilen katliamlarla, kitlesel kıyımlarla yüzlerce insan öldürülmüş, ülkede kaos ve korku ortamı yaratılmış ve 1 Kasım seçimlerinde AKP yeniden tek başına iktidar olabilmiştir. Davutoğlu’nun bugünkü açıklamaları da, aslında aynı minvalde olup, 10 Ekim Katliamı’nın siyasal iktidardan bağımsız ele alınamayacağına ilişkin ısrarımızı doğrulamaktadır” denildi.
DAVUTOĞLU’NA ‘AYRINTILARI İLE ANLAT’ ÇAĞRISI
Komisyon açıklamasında yine Davutoğlu’nun bahsettiği en kritik dönemde Suruç Katliamı’nın yaşandığı, Ceylanpınar’da son derece şaibeli bir biçimde polislerin öldürülmesinin ardından çözüm masasının tekmelendiği, bölgede sokağa çıkma yasaklarının  başladığı, 10 Ekim günü Ankara’da mitingde canlı bombaların patladığı ve 103 insan hayatını kaybettiği hatırlatıldı.
“İşte ‘kritik’ dediğiniz dönem budur ve bu dönemin arkasından 1 Kasım seçimlerini kazandınız” denilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
“Şimdi soruyoruz ve davet ediyoruz. Yaptığınız bu açıklamalar ile ne demek istediğinizi ayrıntılarıyla anlatmak durumundasınız. Söz konusu kritik dönemde yapılanları, kimlerin emir ve talimat verdiğini tek tek söylemek zorundasınız. 10 Ekim Ankara Katliamı ve Suruç Katliamı davaları halen devam etmektedir. Bu davalara gelip bildiğiniz her bir konuda tanıklık yapmalısınız. Bunları yapmadığınız durumda açıklamalarınız tarafımızca siyasi manevralar olarak ele alınacaktır. Ancak her koşulda 7 Haziran ve 1 Kasım arasındaki katliamlar döneminden iktidarınızın ve kendinizin siyasal sorumluluğunu ilan etmiş oldunuz, bu durum tarihe böyle geçecektir.”   (MA)