ANKARA – Suruç Aileleri İnisiyatifi, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ile 5 Haziran Amed Aileleri İnisiyatifi, eşzamanlı olarak yarın eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “açıkla” çağrısı yapacak.
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz… Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden, aylardan biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” sözleri üzerine Suruç Aileleri İnisiyatifi, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ile 5 Haziran Amed Aileleri İnisiyatifi yarın ortak açıklama yapacak. Aileler, Davutoğlu’na “açıkla” çağrısı yapacak.
ÜÇ İLDE EŞZAMANLI AÇIKLAMA 
Üç kuruluş, yarın Diyarbakır, Ankara ve İstanbul’da eş zamanlı olarak yapacakları basın açıklamasını, sosyal medya hesaplarından şu çağrıyla duyurdu: “7 Haziran-1 Kasım arasında birlikte öldük şimdi birlikte hesap soruyoruz. #DavutoğluAçıkla: Biz neden öldük? Katillerimiz kim ya da kimler? Üç ilde eş zamanlı yapacağımız basın toplantılarına katillerden alacağı olan herkesi davet ediyoruz!
Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘Terörlü mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Türkiye tarihi yazıldığında en kritik dönemlerden, birkaç aydan biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır’ açıklaması üzerine o dönemdeki katliamlarda yakınlarını kaybedenler ve yaralananlar olarak 26 Ağustos 2019 eş zamanlı basın toplantıları düzenliyoruz.
– Amed İnsan Hakları Derneği: 13 00
– İstanbul İnsan Hakları Derneği: 13 00
– Ankara 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği: 12 30
Tüm basın emekçilerini ve duyarlı kamuoyunu açıklamalarımıza katılmaya davet ediyoruz.”
(MA)