DİYARBAKIR – Diyarbakır’da HDP ve yurttaşların başlattığı oturma eylemi 8’inci gününde devam ediyor. Bugünkü eylem, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganıyla başladı. Partililer düdük çalarak kayyuma tepki gösterdi.

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanmasına yönelik tepkiler sürüyor. Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ile yurttaşlar tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) hizmet binası önündeki Elazığ Caddesi’ne çıkan Lise Caddesi’nde başlatılan oturma eylemi 8’inci gününde devam ediyor.
Lise Caddesi’nde gerçekleştirilen oturma eylemi öncesi, eylemin yapılacağı nokta polisler tarafından abluka altına alındı. Oturma eylemine HDP’li vekiller Garo Paylan, Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Musa Farisoğulları, Nimetullah Erdoğmuş, İmam Taşçıer, Saliha Aydeniz, Remziye Tosun ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) MYK Üyesi Beycan Taşkıran ile yurttaşlar katıldı.
Oturma eylemi, alkış, ıslık ve zılgıtlar eşliğinde “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganıyla başladı.
DÜDÜKLÜ EYLEM 
Oturma eylemine, Bismil ilçesinden gelen bir grup da destek verdi. Grup, Lise Caddesi’nde yürüyerek, “Em ne dizin, em natirsin, Amed îrada me ye” sloganları atarak eyleme katıldı. Oturma eylemi, halkın düdüklerle ses çıkarmasıyla devam ediyor.   (MA)