İSTANBUL – Kartal’da yapılacak olan 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine katılım çağrısı yapan siyasi parti temsilcileri, 1 Eylül alanlarında “Kayyumla barışmayacağız” diye haykıracaklarını söyledi.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Kartal Meydanı’nda düzenleyeceği 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine katılım çağrısı yapıldı. Siyasi parti temsilcileri, savaş politikalarına karşı barış ikliminin hakim olmasını isteyen herkesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlarda olmaya davet etti.
ESP: HALK DİRENİŞİNİ YÜKSELTME GÜNÜ
Bu yılki 1 Eylül’ün anlamlı bir barış çağrısıyla karşılanması gerektiğini dile getiren Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, “Bu yılki 1 Eylül’de Güney Kürdistan ve Rojava’da Türkiye devletinin işgalci ve savaş politikalarına karşı dik bir duruş sergilememiz gerekiyor. Ama daha önemli olan özellikle son 10-11 günlük direniş boyunca da göstermeye çalıştığımız kayyum saldırısına, siyasi darbeye, AKP’nin işgaline, talanına, yani bütün Kürdistan’da savaş politikalarının billurlaştığı Amed, Van ve Mardin’deki kayyum saldırılarına karşı birleşik halk direnişini yükseltme günü olarak görüyoruz. Çünkü 1 Eylül soyut bir barış günü, basitçe bir kardeşlik günü olarak adlandırmamamız gerekiyor” diye belirtti.
Bir arada yaşama isteği olan herkesin 1 Eylül’de alanlarda olmasını istediklerini belirten Gümüştaş, “Eşbaşkanlarımızın görevlerine iade edilmesi için kayyumla barışmayacağız, halklarla barışacağız diyeceğiz. Partimiz bu çağrıyla hem Kürdistan’da hem Türkiye’de 1 Eylül’e hazırlanıyor. Kürdistan’da ESP bölge yönetimimiz ve temsilcilerimiz ‘Kayyumla barışmayacağız’ diyor. Türkiye’de ise ‘AKP’nin savaşına, işgaline, talanına karşı birleşik halk direnişi’ çağrısıyla 1 Eylül’e hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.
SYKP: KİRLİ POLİTİKALARA DUR DİYECEĞİZ
1 Eylül’ü Türkiye’nin sivil darbelerle ve iktidarın muhaliflere açtığı savaş politikalarıyla karşıladığını belirten Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, “1 Eylül elbette çok anlamlı bir gündür. Ama ne yazık ki, coğrafyamız bir savaş coğrafyası durumundadır. Bu anlamıyla çok değerlidir 1 Eylül. Ama bugün demokrasiye karşı kurşun sıkılma tehlikesiyle karşı karşıyayız” dedi.
Bölgenin 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına değinen Yüce, “HDP’ye ve Kürt siyasi hareketine yapılan baskılarında farkındayız. Bir yandan Ortadoğu’da Suriye’de ‘güvenli bölge’ adı altında yapılan savaş siyaseti, bir yandan sınıra yapılan askeri sevkiyatlar, bir yandan da artan kadın cinayetleri, çocuk istismarları, ekolojik yıkımlar ve benzeri şeylerle karşı karşıyayız. Bu şiddet kültürüne karşı bütün muhalefet güçlerinin 1 Eylül’de daha güçlü bir katılımla alanlarda olup, bu kirli politikalara dur demesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
EMEP: BÖLGEDE BARIŞ ÜLKEDE DEMOKRASİ
Savaş politikalarının en çok emekçi ve yoksul halkları etkilediğine vurgu yapan Emek Partisi (EMEP) Başkanı Selma Gürkan, şunları söyledi: “1 Eylül’ü, dünyada ve ülkemizin de içerisinde yer aldığı Ortadoğu coğrafyasında emperyalist kamplaşmaların ve yarattığı çatışmaların sürdüğü, ülkede Kürt sorununu çözme yerine hala savaş siyasetinin tercih edildiği bir süreçte karşılıyoruz. Emperyalistler gittiği her yeri, işbirlikçileriyle birlikte kan gölüne çevirmekte, insanlığa acı, gözyaşı ve yoksulluk getirmektedir. Hükümet yaşanan bu çatışmacı süreçte savaş politikalarının tarafı olmakta, halkımızın geleceğini tehdit eden politikaları uygulamaktadır. Son dönemde uygulanan kayyım politikasını, siyasi baskıları ve özgürlüklerin kısıtlanmasını bu süreçten ayrı değerlendirmiyoruz.”
İktidarın savaş politikalarının bir tarafı olmak istemeyen herkesin barış çağrılarını iyi anlamlandırması gerektiğinin altını çizen Gürkan, “1 Eylül’de işçi sınıfı ve emekçilerle birlikte tüm halkımızı, bütün emperyalistlerin bölgeden çekilmesi, Türkiye’nin sınır dışındaki tüm güçlerini ülkeye çekmesi talepleri başta olmak üzere bölgede barış, ülkede demokrasiyi inşa etme göreviyle mücadeleye çağırıyorum” dedi.
MA / Barış Ceyhan