İZMİR – HDP İzmir İl Örgütü tarafından başlatılan Demokrasi Nöbeti’ne müdahale eden polis 1’i gazeteci 3 kişiyi gözaltına alırken milletvekillerini de tekmeledi. HDP’liler olayın ardından İHD’ye başvuruda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’nün kayyum atamalarına karşı Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapmak istedikleri Demokrasi Nöbeti’ne polis müdahale etti. Polis HDP’li milletvekilleri Murat Çepni, Serpil Kemalbay ve Hasan Özgüneş’in yanına gelerek, sadece vekillerin basın açıklaması yapmasına izin verdiklerini kitlenin dağılması söyledi. 3 HDP’li vekili kalkanlarla ablukaya alan polis, HDP üyelerini yerlere atarak tekmeledi. Müdahale sırasında birçok HDP’li darp edilirken vekiller de polisler tarafından tekmelendi.
Arbede sırasında polis basının çekim yapmasına da engel olurken, Seyri Sokak muhabiri Oktay İnce, Ahmet Tuşbağ ve Aziz Benli darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan gazeteci İnce, “Özgür basın susturulamaz” sloganı atarken, çekim yapan muhabirlere ise “Sizin gazeteci olmadığınızı biliyoruz” denilerek cinsiyetçi hakaretlerde bulunuldu.
‘BU TOPRAKLARDAN KAYYUMU SÖKÜP ATACAĞIZ’
Yapılan müdahalenin ardından HDP’liler İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’ne giderek yapılan saldırı ve darplara ilişkin başvuruda bulundu. Başvurunun ardından HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş kısa bir açıklama yaptı. Özgüneş, hukukun, basın özgülüğünün olmadığını belirterek, yapılan saldırılar AKP ve MHP faşizminin yansıması olduğunu söyledi. İzmir polisinin her türlü ölçüyü aşarak kendilerinin ifade etme halklarını engellediğini dile getiren Özgüneş, “Nasıl ki Van, Mardin ve Diyabakır’a atanan kayyumun hiç bir hukuki boyutu yoksa baskılarının ve zorbalıkların da hiç bir hukuki, insani boyutu yoktur. Kararlıyız karşı duruşumuz devam edecektir. Bu kayyumu bu topraklardan söküp atana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.
‘KOLLUK KUVVETLERİ ÇETELEŞMİŞTİR’
Ardından HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de,  halkın sıradan demokrasi isteminin devletin faşist yöntemlerle boğulmaya çalışıldığını belirterek, kayyumlara karşı her alanda mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Kayyumları saraya göndereceklerini vurgulayan Çepni, “Yerel yönetimlerimizin yeniden halka teslim edilmesi mücadelesini yükselteceğiz. Bu devlet çeteleşmiştir. Kolluk kuvvetleri çeteleşmiştir.Mücadelemiz mutlaka zafere ulaşacaktır” diye ifade etti.
Çepni’nin konuşmasının ardından konuşan HDP’li vekil Serpil Kemalbay ise kayyumcu devlet anlayışının Türkan Saylan Kültür merkezi önünde olduğunu belirterek,”Polis halka karşı zorbalıkla sindirmeye çalışıyor. İki arkadaşımız şuan hastanede Bu uygulamaları kabul etmiyoruz” dedi.    (MA)