İSTANBUL – CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 17 yıl hapis istemiyle açılan davanın duruşması başladı. Kaftancıoğlu’na destek için adliyeye gelen CHP’nin 80 il başkanı adına konuşlan CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, “Kaftancıoğlu hakkında açılan davanın en büyük sebebi İstanbul’da elde edilen siyasi başarıdır” dedi.

Cumhuriyeti Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 2012-2017 yılları arasında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımları nedeniyle hakkında 17 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava kapsamında 3’üncü kez hakim karşısına çıktı. Kaftancıoğlu’na yönelik “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek”, “Örgüt propagandası yapmak” suçlamalarında bulunulan dava, İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. CHP’nin 80 il başkanı Kaftancıoğlu’na destek vermek için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne geldi. Adliye önüne gelenler arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Musa Piroglu ve Oya Ersoy da yer aldı.
 “Başarıyı cezalandırmak istiyorlar”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” dövizlerinin taşındığı  CHP’nin 80 il başkanı adına yapılacak ortak açıklama öncesi CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek söz aldı.
‘ADALETSİZLİKLERİ İŞLEYENLER PEJMÜRDEDİR’
Milletvekili Muharrem Erkek, ülkedeki tüm adaletsizlikleri adaletle ortadan kaldıracaklarını ifade etti. Mücadelelerinin demokrasi, hak, hukuk ve adalet mücadelesi olduğunu söyleyen Erkek, Türkiye’de yargının, yürütmenin tahakkümü altından olduğunu kaydetti. Yargının tarafsız ve bağımsız olmadığını sözlerine ekleyen Erkek, “Ama şunu asla unutmayacağız. Adetsizliği çekenler değil, adaletsizlikleri işleyenler sefildir, sorumludur, pejmürdedir” ifadelerini kullandı.
‘BU DAVA BAŞTAN SONA SİYASİ
Sonrasında il başkanları adına ortak açıklamayı CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener yaptı. Kaftancıoğlu’nun, 6-7 yıl önce sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımlar nedeniyle 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığının altını çizen Güvener, Kaftancıoğlu’nun siyasi kimliği ve vatandaşlık sorumluluğu ile dikkat çektiği ve kamuoyuna teşhir ettiği söylemlerin suç unsuru olarak değerlendirilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.
Kaftancıoğlu davasının, soruşturmanın başlatılmasından iddianamenin hazırlanmasına kadar baştan sona “siyasi” bir dava olduğunu söyleyen Güvener, “CHP üzerinden toplumsal muhalefete gözdağı verilmek için açılan bu dava, ifade özgürlüğüne ve demokrasiye karşı açıkça bir darbedir” dedi.
‘AKP SANDIKTA BULAMADIĞINI HUKUK DIŞI YOLARLA ARIYOR’
“Kaftancıoğlu hakkında açılan davanın en büyük sebebi, İstanbul’da elde edilen siyasi başarıdır” diyen Güvener, AKP’nin sandıkta bulamadığı karşılığı hukuk dışı yollarda aradığını ve demokratik siyasete müdahale etmeye çalıştığını vurguladı.
Güvener, sözlerini şöyle noktaladı: “Bugüne kadar görülen 2 duruşmada mahkemenin sergilediği tutum demokrasi ve adalet adına utanç vericidir. Bugün burada Çağlayan Adliyesi’nde görülecek karar duruşmasında hukukun gereği olarak İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun davadan beraat etmesini bekliyoruz. Bu dava ile yalnızca İl Başkanımız Kaftancıoğlu değil, Cumhuriyet Halk Partisi yargılanmaktadır. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin 80 il başkanı olarak Kaftancıoğlu’nun yanındayız. Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan herkesi 6 Eylül’de Çağlayan Adliyesi’nde buluşmaya davet ediyoruz. Asla yalnız yürümeyeceksin Canan Kaftancıoğlu!”
İMAMOĞLU ADLİYE’YE GELDİ
Kaftancıoğlu ve beraberindekiler açıklamanın ardından adliyeye girdi. 27. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonu önünde üçüncü celsenin açılması beklendiği sırada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da geldi.
İmamoğlu, Kaftancıoğlu’na sarılarak desteklerini iletti. Kaftancıoğlu da İmamoğlu’na desteği için teşekkür ederken, ikili, kalabalık arasında zorlukla da olsa kısa bir sohbet gerçekleştirdi.
İmamoğlu, adliyeden ayrılırken yaptığı kısa açıklamada, “Bugün Sayın Kaftancıoğlu’nun, İl Başkan’ımızın, yol arkadaşımın duruşması var. Elbette hukuka uygun olmayan bir seçim sonrası oluşan atmosfer nedeniyle ortaya koyulmuş bir soruşturmanın karşılığını yaşıyoruz. Ülkeyi bu tür ortamlarla germenin ya da insanlar arası kutuplaşmayı bir vesile ile hele hele hukuk yoluyla büyütmenin sıkıntısını yaşıyoruz. Umuyorum yargı mercileri, yargıçlar, hakimler ülkeme bu sıkıntıyı yaşatmaya bir son verir. Çünkü ülkenin normalleşmesini diliyoruz. Ülkenin gerçek sorunlarıyla uğraşılmasını diliyoruz. Canan Kaftancıoğlu’nun, İl Başkan’ımızın, yol arkadaşımızın her zaman yanındayız” ifadelerini kullandı.
Başlayan duruşmada ise, Kaftancıoğlu son savunmasını yapmaya başladı.   (MA)