Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Baro için sarf ettiği ‘zavallılar onları takip ediyoruz’ sözlerine cevap verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dağa kaçırıldığı iddia edilen çocukları için Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde oturan aileler hakkında konuşurken Diyarbakır Barosu’nu hedef alarak, “seslerini terör örgütünün paralelinde çıkarmayı çok seviyorlar, onları izliyoruz, takip ediyoruz” dedi.

Soylu’nun tehdit içeren sözlerine cevap veren Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, ironik bir dille “Geleneksel Diyarbakır Barosuna saldırı günleri”nin başladığını söyledi.

Twitter hesabından Soylu’ya seslenen Cihan Aydın, “Zavallılık devleti arkasına alıp önüne gelene hakaret etmektir” dedi.

Aydın’ın paylaşımı söyle:

“İçişleri Bakanı tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Diyarbakır Barosuna Saldırı Günlerinin” bu yılki ayağı Dersim’de düzenlendi.Saldırı etkinliğine 2018 yılında olduğu gibi yine Süleyman Soylu katıldı.(Zavalılık devleti arkasına alıp,önüne gelene hakaret ve tehdit etmektir).”

Dersim’e giden İçişleri bakanı Soylu, Diyarbakır Barosu hakkında, “Diyarbakır Barosu yöneticileri için söylüyorum. Bu Diyarbakır Barosu içerisinde daha da küçülecekler, mini minnacık olacaklar. Çünkü herhangi bir şey olunca seslerini terör örgütünün paralelinde çıkarmayı çok seviyorlar. Ben vicdanlarından yoksun olduklarını, hukuk bilgisinden de yoksun olduklarını, insanlıklarından da yoksun olduklarını düşünüyorum. Ne zaman terör örgütü onlara, ‘Konuşun’ dediği zaman, Diyarbakır Barosu konuşuyor. Ne zaman terör örgütü, ‘Bir söz söyleyin, bir eylem yapın.’ dediği zaman Diyarbakır Barosu eylem yapmaya çalışıyor. Burunlarının dibindeki bir feryada, bir acıya ses çıkaramayacak kadar zavallılar, zavallılar, zavallılar…Daha öte sözler de söylemek istiyorum da bugün şu buranın haleti ruhiyesine daha fazla onları ağzımıza almak ve konuşmak yakışmıyor.” demişti.   (artigercek)