Sanatçı Yılmaz Güney ölümünün 35. yıldönümünde mezarı başında anıldı. Sanatçı 9 Eylül 1984’te Paris’te hayatını kaybetmişti. Paris Pére Lachais mezarlığında bir araya geldiler.

Paris Demokrasi Platformu’nun çağrısı ile Paris Pére Lachais mezarlığında bir araya gelen sanatçı ve siyasetçiler Yılmaz Güney’in muhalif kimliği ve sanatı üzerine konuşmalar yaptı.

HDP 25 ve 26. dönem milletvekillerinden Mehmet Ali Aslan; “Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya bu mezarlıkta en çok ziyaret edilen iki kişi. Bunu bize Fransızlar söylüyor. Çünkü Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya sanatçı, sinemacı olmakla birlikte devrimci iki insandı. Onların yüreği bütün insanlık için atıyordu. Türkiye’deki faşist uygulamalar ve baskılardan ülkelerinden ayrıldılar. Bugün insanların yüreğinde yaşamaya devam ediyorlar. Ama o zamanın diktatörleri ise nefret ile anılıyorlar” diye konuştu.

Paris Demokrasi Platformu adına konuşan Cemal, “Halkın sanatçısı, halkın savaşçısı şiarının ete-kemiğe bürünmüş hali Yılmaz Güney, faşizmin önemli ideolojik saldırı cephelerinden olan sanat alanında devrimci duruşuyla halkının önemli bir neferi olmuş, sanatını politik duruşuyla bütünleştirerek onu unutulmayacak kılan çalışmalara imza atmıştır” ifadelerini kullandı.

Anma sanatçıların Yılmaz Güney anısına okuduğu Kürtçe ezgiler ile son buldu

(direnisteyiz)