DİYARBAKIR – Diyarbakır’da süren Demokrasi Nöbeti’nde konuşan HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, kayyum atamalarıyla “HDP’nin halktan koparılmasının planlandığını” ifade etti. Kürt PEN Eşbaşkanı Sami Tan ise, belediyelere saldırının aynı zamanda Kürt dili ve kimliğine dönük olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığı talimatıyla Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlara karış başlatılan Demokrasi Nöbetleri sürüyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) karşısında bulunan Lise Caddesi’nde yapılan ve bir ayı geride bırakan eylem öncesi alan yine polis bariyerleriyle çevrildi, cadde ve sokak başlarına zırhlı polis araçları konumlandırıldı. Bu ablukaya rağmen nöbete yine çok sayıda kişi katıldı.
HDP milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Saliha Aydeniz ve Dersim Dağ’la birlikte Kürt PEN üyeleri ve Cizre’den gelen Barış Anneleri de bugünkü nöbete katılanlar arasında yer aldı.  Kürt PEN üyesi yazarlar, taşıdıkları “İrademe kentime dokunma” pankartı ve attıkları “Direne direne kazanacağız” sloganıyla nöbet alanına geldi.
Nöbet yerine gelen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, kitle tarafından alkış ve sloganlarla karşılandı. Eylemcilerle tek tek tokalaşan Mızraklı, ardından nöbetteki yerini aldı.
‘KULP PATLAMASI ARAŞTIRILMALI’
Eylem boyunca söylenen şarkılar ve atılan sloganlarla kayyum atamasına yönelik tepkiler gösterildi. Yapılan basın açıklamasında konuşan ilk isim olan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, Kulp Belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasına ve belediyelerine kayyum atanmasına tepki gösterdi.  Kulp’ta yaşanan patlama nedeniyle hayatını kaybedenler için duyulan acıyı paylaştıklarını ifade eden Ceylan, havuz medyasının bu olay üzerinden HDP’yi hedef aldığını ve bu yönde koordineli bir algı yaratılmaya çalıştığına dikkat çekti.
Olayın araştırılmasını isteyen İl Eşbaşkanı Ceylan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçmişte de Güçlükonak’ta 10 korucu öldürülmüştü. Daha sonra ortaya çıktı ki sistemin için yer alan karanlık güçler tarafından bu korucular öldürüldüler. Bundan dolayı diyoruz ki, bu olayın üstünü örtmeye çalışmayın. Bir an önce araştırma başlatılarak olay tüm açıklığıyla ortaya çıkarılmalı”
TAN: SALDIRILAR KÜRT DİLİ VE KİMLİĞİNE 
Ardından konuşan Kürt PEN Eşbaşkanı Sami Tan ise, kayyum atanmaları ile belediyelere dönük girişilen saldırıların aynı zamanda Kürtlerin diline, kültürüne yönelik bir saldırı olduğunu ifade etti.
Tan,  “Kayyum atamaları Kürt edebiyatına, Kürt kimliğine bir saldırıdır. Bundan dolayı buna karşı verilen mücadeleyi çok önemli görerek desteğimizi sunuyoruz. İlk kayyumların yaptığı icraatlara baktığımızda gerçekleri tüm çıplaklığıyla görüyoruz. Kayyumun yaptığı ilk iş Kürtçenin yaşam bulduğu tüm kurum ve organizasyonları kaldırmaktı. Ancak bu saldırıları hiçbir zaman kabul etmeyeceğimiz. Dilimizle, kimliğimizle ve kültürümüzle yaşayacağımızı söylüyoruz. Yaşamın her alanından dilimizi hakim kılacağız” diye belirtti.
ÇİFYÜREK: TÜM KÜRTLER BU MÜCADELEYE KATILMALI
Kürdistani ittifak adına söz alan Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek de, konuşmasında AKP iktidarın hukuksuz uygulamalarına devam ettiği üzerinde durdu.
Kürt halkının bugüne dek çok karanlık günler gördüğünü ancak her karanlığın ardından gelen bir aydınlığın da olduğunu belirterek, bunun da ancak mücadele ile sağlanabileceğini vurgulayan Çiftyürek, Kürt halkının iradesinin yok sayılmasının sadece HDP sorunu olmadığını kaydetti. Çifyürek, tüm Kürt kesimlerine bu mücadeleye destek verme çağrısı yaptı.
KOÇYİĞİT: PLAN HDP’Yİ HALKTAN KOPARMAK
HDP Muş Milletvekili ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, Türkiye’yi demokrasi ve barışa götürecek olanın bu meydandaki ses olduğunu dile getirdi.
“Tükenmiş, her şeyini kaybetmiş, her gün sadece ve sadece Kürt düşmanlığı üzerine politika yapan AKP hükümeti buradaki irade ile gidecektir” diyen Koçyiğit, devamında şunları belirtti: “90’lardan bu yana çok şey yaptınız ama işte yine buradayız. Kürdistan’da demokrasi mücadelesini çok hafife alıyorsunuz. Belediyelerimize polislerle girebilirsiniz, zırhlı araçlarınızla ablukaya alabilirsiniz ancak bu halkın iradesini alıkoyamazsınız.”
Erkenekon ve Özel Harp Dairesi’nin AKP ile ele ele vererek HDP’yi Türkiye halklarından koparmayı amaçladığını söyleyen Koçyiğit, varlık gerekçelerinin halkın sorunlarını çözmek olduğunu ve bundan bir adım dahi geri kalmayacaklarını kaydetti.  (MA)