ANKARA – Ankara’da bir kadının bıçaklanması ardından sokağa dökülen onlarca kadın,  “Ölmek İstemiyoruz”, “Tek bir kişi daha eksilmek istemiyoruz” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Ankara’nın Çankaya ilçesi Sokullu Mahallesi’nde oturan ve torununu Ahmet Arif Parkı’na gezdirmek için götüren Fadime Tekin adlı kadın 6 yıl önce boşandığı erkek Rıza Işık tarafından bıçaklandı.  Saldırgan daha sonra kendisini de yaraladı. Tekin’in hastanedeki tedavisine devam edilirken, saldırganın da tedavisine 29 Mayıs Hastanesi’nde polis gözetiminde devam ediliyor.

Olayın yaşanması ardından Ahmet Arif Parkı’nda toplanan onlarca kadın ellerinde, “Ölmek İstemiyoruz”, “Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz” yazılı dövizler taşıdı. Kadınlar Ahmet Arif Parkı’ndan saldırganın kaldırıldığı 29 Mayıs Hastanesi önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca kadınlar,  “Korkmuyoruz”, “Susmuyoruz”, “İtaat etmiyoruz”, “ Ölmek istemiyoruz”, “Erkek şiddeti son bulsun” sloganları attı. Kadınlara yürüyüş sırasında yurttaşlar alkışlarla, trafikteki araçlar da kornalarıyla destek verdi.

KADINLAR BARİKATI AŞTI

Yürüyüş sırasında kadınların önü polis tarafından kesildi. Kadınlar çevik kuvvet polislerince engellenmelerine tepki gösterdi.  “Kadınlar daha fazla eksilmemek için yürüyoruz. Siz kadın katliamlarını durdurun” diyerek, polis barikatlarını aştı. Sloganlarla hastane önüne gelen kadınların önü bir kez daha polisler tarafından kesildi. Hastane önünde de kadınlar sık sık, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı.

‘KADINLARIN ÖLMEMESİ İÇİN ÇABALAYIN’

Kadınların slogan atmasına ve hastane önünde beklemesine izin vermek istemeyen polisler, “ Burası hastane açıklama yapamazsınız” dedi. Duruma tepki gösteren kadınlar, “Burası acil giriş değil. Bu adam burada tutuluyor” sözleriyle tepki gösterdi. Polislerin ayrılmaları yönünde talimat vermesine tepki gösteren kadınlar,  “Bir kişi daha ölmek istemiyoruz” sloganlarıyla ve “Bize tepki göstereceğinize kadınların ölmemesi için çabalayın” diyerek karşılık verdi.

EMNİYET MÜDÜRÜ : GEREKLİ ADLİ İŞLEMLER BAŞLATILDI

Kadınların bekleyişinin devam etmesi üzerine olay yerine gelen Çankaya İlçe Emniyet Müdürü, bıçaklanan Fadime Tekin’in durumunun iyi olduğunu ve saldırgan hakkında adli işlemler yapıldığı bilgisini paylaştı. Emniyet Müdürü ayrıca Tekin’in daha önce herhangi bir koruma talebi ya da bir şikayet başvurusunda bulunmadığını da belirtti.

Bunun üzerine duruma tepki gösteren kadınlar, “Başvuru yapsa ne yapacaksınız,  geri bırakacaksınız. Başvursak dahi nasıl koruduğunuz ortada” diyerek tepki gösterdi. Emniyet müdürü saldırganın adli işlemlerinin devam ettiği ve bırakılmayacağını belirtti.

‘İSYANIMIZI BÜYÜTECEĞİZ’

Yapılan görüşmeler ardından kadınlar hastane önünde açıklama yaptı. Kadın Savunma Ağı adına konuşan Aysun Gençtanır, “Biz kadın arkadaşımızın durumunu öğrenmek için yürüdük. Yıllardır bu memlekette kadınlar göz göre göre ölüyor, katlediliyor.  17 yıldır AKP iktidarı boyunca yüzlerce kadın arkadaşımız katledildi. Polisler bugün bizim etrafımızı sararken hangi amaçla yaptı bilmiyorum. Bizler öfkemizi dile getirmedikçe sizler kadın katliamlarının önünde durmuyorsunuz İsyanımızı büyütmeye devam edeceğiz. Bir kişi daha eksilmemek için mücadeleye devam edeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması” dedi.

YARINA ÇAĞRI

Ayrıca kadınlar yarın Fadime Tekin’in bıçaklandığı Ahmet Arif Parkı’nda toplanma çağrısı yaparak, herkesi kadına yönelik şiddet ve katliamlara ses çıkarmaya davet etti.

Kadınlar yarın saat 18.30’da Ahmet Arif Parkı’nda bir araya gelecek.     (MA)