Caz Günleri 25 Eylül’de başlıyor. Uluslararası Kadıköy Festivali kapsamında düzenlenen etkinlikler 28 Eylül’e kadar sürecek.

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği, Caz Günleri 25 Eylül’de başlıyor. Uluslararası Kadıköy Festivali kapsamında düzenlenen etkinlikler 28 Eylül’e kadar sürecek.

Temmuz ayında “Yıldızlar Altında Sinema” ile başlayan, ağustos ayında “Çizgi ve Sahaf Günleri” ile devam eden program, eylül ayında “Caz Günleri” ile 2019 sezonunun kapanışını gerçekleştirecek.

Konserler, sergi, paneller ve film gösterimlerinin yer aldığı Caz Günleri, şef Christof Griese yönetimindeki Berlin Caz Bestecileri Orkestrası JayJayBeCe konseri ile 25 Eylül Çarşamba, 20.30’da, Kalamış Parkı’nda yapılacak açılışla başlayacak.

Festivalin ikinci günü Fenerbahçe Parkı’nda düzenlenecek Yinon Muallem – Funky Dervish ve Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde düzenlenecek Remi Panossian Trio konseri izlenebilir.

27 Eylül’de ise Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’ndeki konserde davul virtüözü Turgut Alp Bekoğlu’nun Love Jazz Quartet konseri takip edilebilir. Fenerbahçe Parkı’nda Quartet Feat konserinde Kürşad Deniz’e değerli müzisyenlerin yanı sıra vokalde Sibel Köse eşlik edecek.

Program Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde Stanpolites Project konseri; Kalamış Parkı’nda TRT İstanbul Radyosu’nun Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile konuk sanatçı Kerem Görsev’in yer alacağı konser ile son bulacak.

Paneller, film gösterimleri, sergi

Caz Günleri kapsamında düzenlenecek paneller ise şöyle;

“Müzik Albümleri ve Plak Koleksiyonerliği” başlıklı panelin konuşmacıları müzik yazarı Murat Beşer ile koleksiyoner Ercan İmre olacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları öğretim üyesi, müzikolog Alper Maral’ın moderatör olacağı “Türkiye’de Caz Eğitimi ve Öğretimi” başlıklı panelde ise Yeşim Pekiner (Bahçeşehir Üniversitesi), Gülden Teztel (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi), Şenol Küçükyıldırım (Yıldız Teknik Üniversitesi), Burak Durman (Hacettepe Üniversitesi) konuşmacı olarak yer alacak.

Feridun Ertaşkan’ın moderatörlüğünde, müzisyen Şevket Akıncı, Evrim Demirel ve Güç Başar Gülle’nin konuşmacı olarak yer alacağı panelin konusu ise “Caz Nereye?”

Etkinlikler kapsamında ayrıca fotoğraf ve müzik örnekleri ile cazın Avrupa’daki tarihini anlatan “Caz Almanya’yı Fethediyor” sergisinin açılışı gerçekleşecek.

Film gösterimlerinin de yapılacağı Caz Günlerinde; Darnell Martin’in yönetmenliğini yaptığı, 1950 ve 60’ların Chicago’sunda Amerika’nın en önemli müzik efsanelerinin uçlardaki yaşamlarının anlatıldığı “Cadillac Records” ve Tate Taylor’un yönetmenliğini yaptığı, müzisyen James Brown’ın hayat hikayesini beyazperdeye aktaran “Get on Up” filmleri izlenebilir.

Ayrıntılı program için burayı tıklayın.     (BİA )