DİYARBAKIR – İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan DBB Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, önceki kayyum Cumali Atilla döneminde yapılan ihalelerde belediyenin bütçesinde kara delikler oluştuğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, 4 aylık başkanlık sürecindeki icraatlarını yaptığı basın toplantısı ile açıkladı. Yenişehir ilçesinde bir otelde sunumlu anlatım yapan Mızraklı, seçimlerden önce söz verdikleri gibi çalıştıkları döneme ilişkin şeffaf bir şekilde yapılan her işin hesabını vereceklerini belirtti.

‘KARABASAN DÖNEMİ’

Mızraklı, göreve başlamaları ardından 19 Ağustos’ta Türkiye siyaseti, hukuk rejimi ve demokrasi açısından yeni bir karabasan dönemi başladığını söyleyerek, siyasete ve demokrasiye yönelik darbe düzeneğinin harekete geçtiğini belirtti. Mızraklı,  en üstün irade olan halk iradesine yapılan bu darbeyi kabul etmeyeceklerini ve kayyumları hiçbir şekilde meşru görmeyeceklerini kaydetti.

MAHKEME İKİNCİ KEZ SAVUNMA İSTEDİ

Kayyumlara karşı mücadelelerinin bir yandan sokakta bir yandan da İdare Mahkemesi’nde devam ettiğini dile getiren Mızraklı, hukuksal olarak manifesto niteliğinde verdikleri 38 başlıklı metinde uluslar arası ve anayasa hukukunda kararın haksız olduğunu ortaya koyduklarını belirtti.  Mızraklı, Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi’nin talebi üzerine İçişleri Bakanlığı’nın savunma verdiği, ancak mahkemenin ikinci bir kez savunma istediğini aktardı.

‘BELEDİYE BÜTÇESİNDEKİ KARA DELİKLER’

Kayyum döneminde açılan ihalelerde,  ihalenin usul ve esasları açısından müfettişlerin yaptığı tespitleri de değinen  Mızraklı şöyle konuştu:  “Hiçbir ihalede yeterince rekabet kurulmamış. İhale süreçleri tamamlanmadan iş verilmiş. Ve bu işler sadece belirli birkaç şirkete verilmiş. Örneğin, usul yönünde problemli,  esas yönünde ise sıkıntısı olmayan giysi ihalesini 5 milyon 115 bin liraya almışlar.  Aynı ihaleyi biz bu sene 2 milyon 7 yüz bin TL’ye yaptık. Minareyi çalan kılıfına uydurur derler ya her ne kadar kılıfına uydurmuşlar ise belediyenin bütçesinden nasıl pervasızca harcamalar yapıldığı gören gözler için ortadır.”

Belediyeyi 7 yüz 59 milyon TL borç ile aldıklarını anımsataran Mızraklı, belediyenin ulaşımda 2018’de 98 milyon TL ve 2019’da ise  93 milyon TL zarar ettiğini aktardı. Benzer durumun DİSKİ içinde geçerli olduğunu ifade eden Mızraklı,  seçime yakın bir zamanda kayyumun yüksek bütçeli ihaleleri peş peşe hayata geçirdiğine dikkat çekerek bu ihalelerde kara delikler olduğunu söyledi.

‘HALK İRADESİNİ YENİDEN TESİS EDECEĞİZ’

Kent sakinlerinin talepleri doğrultusunda bir hizmet politikası yürüttüklerini ve bu kısa süre içerisinde  yaptıklarını başlıklarla anlatan Mızraklı, “Yaptığınız her işlemi kuruş kuruş hesaplayarak yaptık” dedi. Mızraklı son olarak, “Bizler yerel yönetimlerde bu halk iradesini yeniden tesis edeceğiz. Bu hikaye yarım kalmayacak,  tamamlanacak ve menziline ulaşacaktır” dedi.   (MA)