İstanbul’da toplanma alanları olarak belirlenen arazilere AVM ve rezidans yapıldığı biliniyordu. AFAD’ın bugün gösterdiği toplanma alanlarının parklar ve camiler olduğu ortaya çıktı.

İstanbul’da, bugün yaşanan ve korkuya neden olan 5,8 şiddetindeki depremin tedirginliği sürerken, bir başka sorun ortaya çıktı.

Depremle birlikte gündeme gelen toplanma alanlarına AVM ve rezidans yapıldığı biliniyordu. Bu durum, ‘Yıkıcı bir deprem sonrası İstanbullu milyonlarca insan nerede toplanacak?’ sorusunu gündeme getirdi.

Başta Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), ve Şehir Planlamacıları Odası, 1999 depreminin ardından İstanbul’da 496 afet toplanma alanı belirlendiğini ancak bu sayının AVM ve rezidans inşaatlar nedeniyle 77’ye düştüğünü açıklamıştı.

ERDOĞAN, ON BİNLERCE AFET TOPLANMA ALANI OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

Tüm bu bilgiler depremle birlikte yeniden hatırlansa da, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan deprem sonrası yaptığı açıklamada on binlerce toplanma alanı olduğunu iddia etti:

“İstanbul’da AFAD’ın bırakın yüzlerce, binlerce, on binlerce şu anda ilan edilmiş toplanma alanları söz konusudur, vardır. Ve bunlar kendi sitesinden da AFAD’ın sürekli olarak yayımlanmaktadır. Bunun tabii bir de sürekli güncellenmesi de söz konusudur. Öyle toplanma alanları vardır ki bugün toplanma alanıdır ama yarın il veya ilçe planlarında yapılan değişiklikle belki sahipleri orayı farklı şekilde değerlendirir, onun yerine daha farklı yerde bir başka toplanma alanına da AFAD ilan edebilir. Yani bunların hepsi değişkendir.”

TOPLANMA ALANLARININ PARK, BAHÇE VE CAMİLER OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Ancak AFAD’in internet sitesinde toplanma alanlarına e-devlet üzerinden ulaşılabildiğinin açıklamasının ardından e-devlette toplanma yeri arayan İstanbullular, mahallerdeki parkların, küçük bahçelerin ve camilerin ‘Afet toplanma alanı’ olarak gösterildiğini gördü.