AKP’li vekil Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Nadira Kadirova’nın arkadaşları konuştu. Kadirova ile ölümünden birgün önce konuşan arkadaşı Leyla Niyazova,çarpıcı açıklamalarda bulunurken, şüpheler iki katına çıktı

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde ölen Özbekistanlı 23 yaşındaki Nadira Kadirova ile ölümünden bir gün önce konuşan arkadaşı Leyla Niyazova, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet’e konuşan haberde, Nadira Kadirova’nın ölmeden önce kendisiyle telefonda konuştuğunu aktaran Niyazova, şu ifadelerde bulundu: “22 Eylül’ü 23 Eylül’e bağlayan gece beni aradı, iki saat konuştuk. Çok ağlıyordu. ‘Leyla, ben çok yoruldum, her şeyden bıktım’ dedi. Ne oldu diye sorduğumda ‘anlatamıyorum’ deyip ağlıyordu. Ben kendimi öldüreceğim dedi. Biri kötü mü davranıyor diye sordum. ‘Sıkıldım’ dedi. 17 Eylül’de yanıma gelecekti. Patronumun kızı izin vermedi dedi. ‘Garibanım’ diye her şey üzerime geliyor diye konuştu. Israrla ne olduğunu sorunca, ‘Bundan iki hafta önce odada yatıyordum. Patronum içeri girdi, kapıyı kilitledi ve arkama yattı, bana sarıldı’ dedi.”

‘Hayallerim bozuldu’

Leyla Niyazova, Nadira Kadirova ile yaptığı konuşmayı aktarmaya devam ederek, şöyle konuştu: “Tecavüz mü etti dedim. ‘Yok dokunmadı’ dedi ama peşinden ağladı. ‘Hayallerim bozuldu, şimdi ben abimin yüzüne nasıl bakacağım’ diyordu. Kimseye anlatma, diye söz verdirdi. ‘Ben patronumun tabancasını buldum. Bir de kurşun sakladım, ayakkabımın içine’ dedi. Hayatında bir bıçak bile tutmamış. Böyle konuşunca şaka yapıyor sandım. Böyle bir şey yapacağını tahmin dahi etmedim. Öldüğü gün kursa başlaması gerekiyordu.”

‘Vebal altına girersiniz’

Olaydan iki gün sonra “intihar” diye açıklama yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün ise henüz Leyla Niyazova’nın ifadesini almadığı ortaya çıktı. 23 yaşındaki Nadira Kadirova’nın cenazesi önceki Özbekistan’da toprağa verildi. Otopsi işlemlerini bizzat Şirin Ünal’ın şoförünün takip ettiği ve Adli Tıp’ta normalde uzun süren işlemlerin bir günde tamamlandığı öğrenildi.

Leyla Niyazova, evdeki diğer çalışanın Nadira Kadirova’nın ölmeden önce not bıraktığını, ancak emniyettekilerin intihar mektubu olmadığını söylediğini aktardı. Kadirova’nın bir diğer arkadaşı Nigar Abdurrahmanova ise, taciz olayını emniyette anlattıklarını belirterek, “Ancak onlar bizim ifademizi almadı” ifadesini kullandı. Bir polisin, “intihar çıkarsa vebal altına girersiniz” dediği iddia edildi.

Hiçbir araştırma yapılmadı

Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümünden sonra AKP Milletvekili’nin o sırada evde olması, olay sonrası hiçbir açıklama yapmaması, otopsi işleminin iki gün içinde jet hızıyla sonlandırılması ve cenazenin alelacele ülkesine gönderilmesi varolan şüpheleri daha da arttırdı. Abi Muhammed Kadirova’nın kardeşinin intihar ettiğine inanmadığını söylemesine, Nadira Kadirova’nın arkadaşlarının cinsel taciz ifadelerinde bulunmalarına rağmen polisin bu şüphe ve iddiaları araştırmaması, hiç kimsenin ifadesini almaması ve olaya net bir şekilde “intihar” demesi tepkilere neden olmaya devam ediyor

‘Örtbas edilemez takipçisi olacağız’

Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümüne sosyal medyadan da tepki yağdı. Şüpheli bir kadın ölümünün araştırma ve soruşturma yürütülmeden apar topar toprağa verilmesine kadınlar isyan etti. Olaya yönelik tepki gösteren kadınların attığı bazı mesajlar şöyle:

Kadın Meclisleri:

“AKP’li Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği söylenen Nadira Kadirova’nın ölümü şüphelidir. Nadira’nın ölmeden önce arkadaşına söylediklerinin sebebi araştırılmalı, tüm şüpheli ölümler için olması gerektiği gibi Nadira’nın da ölümü derhal aydınlatılmalıdır

BKD-Bodrum Kadın Dayanışma Derneği:

“#NadiraKadirova öldürüldü ise, faili mutlaka cezalandırılacak!”

Kırkyama Kadın Derneği:

“#NadiraKadirova’nın ölümü olağan değildir. Gerçek açığa çıkarılmalıdır. İktidar sahiplerinin kendi suçlarını örtbas etme çabası karşılıksız kalmayacaktır. Takipçisiyiz. NadirayaNeOldu”

Melda Onur:

“İntihar ettiğine hiç mi hiç inanmıyorum #NadiraKadirova”

Banu Güven: “Nadira arkadaşına milletvekili Şirin Ünal’ın kendisini taciz ettiğini anlatmış. Arkadaşının ifadesi neden hala alınmadı? #NadiraKadirova”      (yeniyasamgazetesi)