STANBUL –  DAİŞ’in Şengal’den kaçırdığı ve Nevşehir’de bir yetimhanede bulunan iki çocuğun ailelerine verilmesini isteyen Êzidî Kültür Vakfı Kurucu Başkanı Azad Barış, “Ama engelliyorlar. Burada kötü niyet var. Türkiye bir hukuk devletiyse bunun gereğini yapmak zorunda. Çocuklarımızı istiyoruz” dedi.

DAİŞ tarafından 3 Ağustos 2014’te Şengal’den kaçırılan biri 9 diğeri 11 yaşındaki iki kardeş Nevşehir’deki bir yetimhanede bulundu. Çocukların diğer kardeşlerine ulaşması üzerine Eylül ayı başlarında Nevşehir’e giderek görüştürüldü. Çocuklardan alınan DNA örneğinde çocukların kaçırılan kardeşler oldukları ispatlandı. Çocuklar kendi kardeşleriyle gitmek istemelerine rağmen resmi işlemler gerekçesiyle ailelerine teslim edilmedi. Êzidî Kültür Vakfı Kurucu Başkanı Azad Barış, çocukların biran önce ailesine teslim edilmesini istedi.
‘HUKUK OLSAYDI PEŞİNE DÜŞERDİ’
2014 yılında 10 bine yakın kadın ve çocuğun DAİŞ tarafından kaçırıldığını hatırlatan Barış, bunların birçoğunun toplu mezarlıklarda bulunduğunu anımsattı. DAİŞ’in kaçırdığı kadınları bazı İslam ülkelerinde açılan köle pazarlarında sattığını sözlerine ekleyen Barış, bütün dünyanın buna sessiz kaldığını dile getirdi. Mesele çocuk olduğunda bütün ülkelerin daha hassas olması gerektiğini ifade eden Barış, “Son olarak iki kardeş Nevşehir’de bulundu. Şimdi Şengal nerede, Êzidîxan nerede, Nevşehir nerede. Bu çocuklar kaçırıldığında biri daha 4 diğeri ise 6 yaşında olduğu anlaşılıyor. Daha bebeklik dönemindeyken bu çocuklar DAİŞ tarafından kaçırılıyor, katliamdan geçiriliyor, aileleri öldürülüyor ve bu çocuklar buraya getiriliyor. Varsayalım ki Türkiye’de sadece bu iki çocuk var. Bu iki çocukla ilgili haber çıktığı andan itibaren normatif hukuka inanan ve hak ve hukuk üzerinde bina edilmiş bir ülke bunun peşine düşerdi. Savcılar dava açıp bunları kim buraya getirdi diye araştırma yapardı. Her şeyden önce o yetimhanedeki sorumluların ifadesi alınması lazımdı” diye belirtti.
‘DEMEK Kİ SUÇ ORTAĞIDIR’
Yetimhanede bulunan çocukların Türkmen bir aile tarafından kaçırılıp Türkiye’ye getirildiğini söyleyen Barış, mevzubahis Êzidîler, Kürtler olunca ulusal ve uluslararası hukukun devre dışı kaldığını vurguladı. Türkiye’ye kaçırılan çocuk sayısının sadece bu iki çocukla sınırlı olmadığını kaydeden Barış, “Çünkü IŞİD burada cirit atıyor. Katillerimiz bu ülkede yaşıyor. Bu ülkeden beklentimiz bu katillerin yakalanıp adalet önüne çıkarılmasıdır. Başkaları gibi cana can, kana kan demiyoruz. Biz onları ilahlara, meleklere, halklara havale ediyoruz. Ama hukuki olarak bu davanın görülmesi lazımdır. Bu dünyanın başka bir yerinde olsaydı yer yerinde oynardı. Bütün basın, bütün dünya, başbakanlar, bakanlar hemen o çocuklara giderdi. Dikkat edin hiç kimse bu çocuklar için kılını kıpırdatmıyor. Çünkü mesele Kürtler olunca devletin kendisi bir kabileye dönüşüyor.  Bizden intikam almak, daha fazla acı çektirmek için bütün mekanizmalarını işlevsiz hale getiriyor. Devlet bu çocuklara değil çocukları kaçıranlara sahip çıkıyor. Devlet eğer bunları yargılamıyorsa suç ortağı olmuş demektir” diye konuştu.
‘AMAÇ HİMAYE DEĞİL MÜSLÜMANLAŞTIRMAK’
Êzidî Kültür Vakfı olarak çocukları devletten istediklerini belirten Barış, şöyle devam etti: “Türkiye’de Êzidîlerin temsilcileri, kurumları var. Êzidîler burada yaşıyor. Êzidîxan’ın bir meclisi var. O meclisle ilişkiye geçin. Aynı zamanda Irak Federe Kürdistan Devleti’nin de bunda sorumluluğu var. Başta Neçirvan Barzani başta olmak üzere meclise sesleniyoruz. Bütün diplomatik kananları açın. Bu kadınları, bu çocukları buradan alın. Bu mağduriyete, bu esarete bir son verin. Bu çocukların meselesi iç yakan bir meseledir. Haberlere göre burada yüzlerce çocuk var. Çünkü IŞİD için güvenilir bölge Türkiye olarak görünüyor. Dolayısıyla bu çocukları beraberinde getiriyorlar. Bunların tek amacı bu çocukları himaye altına almak değil Müslümanlaştırmaktır. Dinlerini değiştirmek için bunu yapıyorlar. Çünkü bizi mekrup olarak görüyorlar. Onun için de bu mekrup davranışlar içine giriyorlar. Bu meseleyi çok önemsiyoruz. Uluslararası güçlere çağrı yapıyoruz. Bütün kanallarının açılması ve çocuklarının bir an önce ya ailelerine ya da bize verilmesi gerekir.”
‘KATİLLERİMİZ BURADAN GİTTİ’
“Katillerimiz buradan gitti ve buraya döndü” diyen Barış, “Bunun en iyi örneği Efrin’dir. Efrin bir Êzidî yurdudur. Efrin’de mesele sadece Kürt hareketine karşı çıkmak da değildi. Amaç Êzidî yurdunu yerle bir etmekti. Çünkü zeytin demek Êzidî demekti. Efrin demek, Êzidî kültürü, şeyhi, piri, türbesi ve onun kültürü demekti. Bu harekat her şeyden önce bize yapıldı. Onun için de IŞİD’i bizler kadar tanıyan kimse yok. Biz Êzidî Kürtleri olarak bu meselenin peşindeyiz” dedi.
‘İSTENSE ANINDA VERİLİR’
HDP’nin iki çocukla ilgili Meclis’e soru önergesi vereceğinin bilgisini paylaşan Barış, devamla şunları söyledi: “Êzidî Vakfı’nın kurucu üyesi ve başkanı olarak ben de bu meselenin peşini bırakmayacağım. Çünkü bu bizim meselemiz. Bir Êzidî olarak benim meselem. Bu masum çocuklarının bir an önce ailelerine verilmesini talep ediyoruz. Bu çocukların gelişleri resmi yollardan mı oldu? Hayır, istense bu çocuklar saniyeler içerisinde ailelerine teslim edilir. Ama engelliyorlar. Burada kötü niyet var. Türkiye bir hukuk devletiyse bunun gereğini yapmak zorunda. Çocuklarımızı istiyoruz. Bundan dolayı bize dava açıyorlar. Şu anda o tür davalarla tehdit ediliyoruz.”
MA/ Ferhat Çelik