İSTANBUL – İstanbul Üniversitesi öğrencileri deprem nedeniyle hasar gören Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Büyükçekmece’ye taşınmak istenmesini protesto etti. Öğrenciler bu akşam saat 20:00’da Twitter’dan ‘#Taşınmakdaölmekdeistemiyoruz’ başlığıyla hashtag açacak.

İstanbul’da yaşanan 5.8’lik depremin ardından İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri okullarında oluşan hasar ve çatlaklardan dolayı okul yönetimine taleplerini duyurmak için eylem yapmak istedi. Öğrencilerin eylem yapmasını engellemek isteyen okul yönetimi üniversiteye polis getirtti. Sağlık Bilimleri bahçesinde toplanmak isteyen öğrencilere polise rağmen bahçeye girerek açıklama yaptı.

‘BAĞIMSIZ BİR HEYETLE İNCELEMELER YAPILSIN’

Burada öğrenciler adına konuşan Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencisi Birhat Avcı, öğrencilerin talepleri sıraladı. Sağlık Birimleri Fakültesinin Sultangazi ya da Büyükçekmece’ye taşınma konusunun tamamen ortadan kaldırılmasını isteyen Avcı, rektörlüğün yapı işlerine güvenmedikleri söyleyerek bağımsız bir mimar ve mühendis heyetiyle okulda inceleme yapılmasını istedi. Üniversitede yaşanan kaygıdan dolayı hocaların ikiye bölündüğünü söyleyen Avcı, bazı hocaların dışarıda ders işlediği ancak yönetimin buna müsaade etmediğini belirtti. Taleplerine ilişkin imza kampanyası başlatacaklarını dile getiren Avcı, “Bu akşam 20:00’da Twitter’dan ‘ne ölmek istiyoruz ne de taşınmak istemiyoruz’ başlığıyla hashtag açacağız” dedi.

‘RANT İÇİN BİZİ BAŞKA YERE GÖNDERMEK İSTİYORLAR’

Üniversitede rant alanı oluşturmak için deprem bahanesiyle rektörlüğün Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni uzak bir yere taşımayı istediğini söyleyen Avcı, “Buna gerek yok. Yerinde onarım diye bir yöntem var. Bina yıkılmadan aynı şekilde depreme dayanıklı hale getirilebiliyor. Deprem Güçlendirme Derneği diye bir dernek de var. Onların önerisi var. Deprem güçlendirme yönteminin maliyeti de çok düşük” diye konuştu.

‘ÖĞRENCİLERE MADDİ BİR KÜLFET’

Yaşanan durum yüzünden bazı öğrencilerin okulu bırakma noktasına geldiğini belirten Avcı, birçok öğrencinin okula yakın yerlerde ikamet ettiğini ve  öğrencilerin Büyükçekmece’ye kadar gitmesi durumunda maddi anlamda da külfet oluşturacağını ifade etti.  (MA)