Sırrı Süreyya Önder adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Haberin İngilizcesi için tıklayın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Önder, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte gözaltına alınan 12 milletvekili arasındaydı.

Bu sabah (4 Kasım) Ankara’da gözaltına alınarak Diyarbakır’a getirilen Önder, savcılıkça tutuklama talebiyle hakimliğe sevkedildi. Hakimlik sorgusunun ardından saat 16.30 sularında serbest bırakıldı.

Önder: Sivil, siyasi iradeye vurulmuş darbe

Sırrı Süreyya Önder serbest bırakılmasının ardından BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, gözaltıları ‘sivil iradeye vurulmuş darbe’ olarak yorumladı:

“Bizim için çok fazla bir anlam da ifade etmiyor (Serbest bırakılmak). Bütün arkadaşlarımız tutuklanmaya başladılar. Bu sivil, siyasi iradeye vurulmuş çok önemli bir darbe ve ortak yaşam umudumunu çok körelten bir şey. Duygularım şu anda bundan ibaret.”

Ne olmuştu?

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Ziya Pir, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım bu sabaha karşı gözaltına alındı.

Aydoğan, Birlik ve Baluken tutuklandı, Pir adli kontrolle serbest bırakıldı. (BK)    (BİA)