İSTANBUL – Kaz Dağları İstanbul Dayanışması, bu gece İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleştirilecekleri olan yürüyüş öncesi konser düzenledi. Konserde konuşan Kaz Dağları İstanbul Dayanışması üyesi Hatice Şen Özköse, “Kaz Dağları kazanırsa Munzur kazanır. Munzur kazanırsa, Hasankeyf kazanır” dedi.
Kaz Dağları İstanbul Dayanışması, Kaz Dağları’nda Kanada merkezli Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madenciliğin kurmak istediği altın madeni projesine dikkat çekmek amacıyla bu gece Ankara’ya yapacakları yürüyüş öncesi Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Park’ında konser düzenledi. Konserde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ve Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin yanı sıra onlarca doğal yaşam savunucusu ve yurttaş bir araya geldi. Konserin yapıldığı alana, “Kaz Dağları’nda maden ruhsatına hayır”, “Kaz Dağları’nın üstü altından değerlidir”, “Kaz Dağlarını yok edecek Alamos’un ruhsatını iptal et”, “Siz yokken burada olan ağaçlar, siz giderken de burada selam duracaklar” ve “Kaz Dağları sincaplarındır” pankartları asıldı.
‘KAZ DAĞLARI KAZANIRSA HASANKEYF KAZANIR’
Kaz Dağları İstanbul Dayanışması üyesi Hatice Şen Özköse, konser öncesi yaptığı açıklamada, Kirazlı’da bulunan Balaban Mevkii’nde 72 gündür devam eden nöbet eyleminden, Kaz Dağları ve ülkede devam eden ekolojik saldırılara karşı bir araya gelenlere selam getirdiğini belirterek, “Kaz Dağları kazanırsa Munzur kazanır. Munzur kazanırsa, Hasankeyf kazanır. Her yer kazanır” dedi. Özköse, Alamos Gold ve Doğu Biga Madenciliğin ruhsatları iptal edilene kadar mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı.
‘185 BİN İNSANIN İÇME SUYU KİRLENECEK’ 
Dayanışmanın bir başka üyesi Koray Türkay da, Çanakkale’nin deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatarak, “Kaz Dağları’nda yapmak istedikleri altın arama faaliyetlerinde siyanür kullanılacak. Olabilecek kaza yada doğal afette, 185 bin insanın içme suyu kirlenecek. İnsanlar dışında diğer canlılarda büyük zarar görecek. Bu bir yandan doğa katliamıdır, bir yandan bütün canlılara saldırıdır. İstanbul’da geçtiğimiz hafta 5.8’le sarsıldık. Çanakkale’de beklenen deprem 7 noktanın üstünde olacağı düşünülüyor. Olabilecek felaketleri siz düşünün” şeklinde uyardı.
‘HEPİMİZİN DİRENİŞİ DAİM OLSUN’
Şair ve yazar Sunay Akın ise, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunu belirterek, “Biziz bu memleketin sahipleri, hakimleri. Bizden başka güç yok. Oligarşiye karşı, meşrutiyet. Saray tek adamına karşı hakimiyet milletindir felsefesini alıyoruz. Bize bu gücü veren bellidir. Bu ülkenin doğasının da ormanının da sokaklarının da sahipleri biziz. Bunlar Anadolu’nun her yerini talan ediyorlar. Bunlar iyice hadlerini aştılar, iyice hasta adam oldular. Ben buradan Kaz Dağları’nda direnenleri selamlıyorum. Oraya gittim. Direnenleri gözlerimle gördüm. Bunu anlayamayanların insanlığından şüphe ederim. Hepimizin direnişi daim olsun” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Yeni Türkü, Kardeş Türküler, Nouland, Nemünasemet, Erkut Küçükşahin ve Sami Yılmaz’ın sahne alacağı konser ardından, “Su ve Vicdan Nöbeti” gönüllüleri ile Kaz Dağları İstanbul Dayanışması’ndan 4 kişi gece saatlerinde Ankara’ya doğru yürüyüş başlatacak.    (MA)