İSTANBUL – Türkiye’nin Kuzey ve Doğru Suriye’ye yönelik olası askeri operasyonun “halkların geleceğini” tehdit ettiği uyarısında bulunan siyasi parti yöneticileri, tüm demokrasi güçlerini savaşa karşı açık tutum almaya davet etti.

İktidardaki AKP hükümeti, izlediği ırkçı ve milliyetçi politikalar doğrultusunda bir süredir tehditlerde bulundukları Kuzey ve Doğru Suriye’ye yönelik askeri operasyon adımı atma hazırlığında. Bazı dış güçlerin sessiz desteği ile böylesi bir maceraya girişmeye hazırlanan Türkiye’ye içten tepki ve itirazlar gelmeye devam ediyor.
Savaş diliyle sorunların ülkede ve bölgedeki mevcut sorunların daha da derinleşeceğini söyleyen siyasetçiler, barışçıl politikalar etrafında kenetlenmenin önemi üzerinde durdu.
YARATAN: FAŞİST İTTİFAKININ KARŞINA DİKİLMELİ 
Devrimci Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Murat Pircan Yaratan, Türk devlet aklının tüm kodlarına sinen Kürt düşmanlığının bugün Rojava’nın kazanımlarını hedef aldığını belirtti.
Rojava’dan Türkiye’ye yönelik bir tehdit oluşmamasına rağmen, hazırlanan işgal ve savaş planının AKP-MHP ittifak iktidarının geleceğinin sarsıldığını ve yarattıkları yoksulluk, talan ve sömürü düzenini daha fazla gizleyemediklerinin göstergesi olduğunu söyleyen Yaratan, “Bu sömürgecilik anlayışıdır. AKP, halka dayattığı bu sömürü düzenini, sömürgeci bir savaş çıkartarak gizlemeye çalışacaktır. Buna engel olacağız. Bu sömürü düzenini teşhir etmeye devam edeceğiz. Rojava ve Kürt halkının tüm kazanımlarına sahip çıkmak için AKP-MHP faşist ittifakının karşına dikileceğiz. Tüm emek, özgürlük ve demokrasi güçlerini ayağa kalkmaya davet ediyoruz ” dedi.
YÜCE: MACERACI SİYASİ ANLAYIŞTAN UZAK DURULMALI
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce de, Türkiye’nin maceracı siyasi anlayışından uzak durulması gerektiğini iade etti. Yüce, ucube Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin artık sürdüremeyecek hale gelmiş olmasını unutturmak için bir kez daha savaş makinesini çalıştırmaya karar verildiğini vurguladı.
 “AKP, hükümette kalmak için sürekli olarak savaş siyasetine devam edecektir. Kuzey Suriye’ye yapılacak operasyon, bölgede yaşayan Kürtlerin toplumsal formasyonlarına dönük bir müdahaledir” diyen Yüce, tüm demokrasi güçlerini savaşa karşı açık tutum almaya davet etti.
PİROĞLU: SALDIRI SADECE KÜRT HALKINA DEĞİL 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilli Musa Piroğlu ise, Erdoğan’ın Kürt halkına karşı düşmanlık ve savaş siyaseti üzerinden kendi iktidarını sağlama alma çabasında olduğunu kaydetti.
Piroğlu, “MHP ile yan yana durdu ve verili iktidarını da ayakta tutmaya çalıştı. Bunu 1 Kasım sürecinde de yapmıştı. Bir benzerini Afrin işgali sürecinde dile getirmişti. Şimdi bütün Kuzey Suriye ve Rojava’yı hedef alan bir saldırı ile benzer bir hamle yapmaya çalışıyor” dedi.
Bu yönelimin sadece Kürt halkına karşı bir saldırı olarak okunmaması gerektiğini de vurgulayan Piroğlu, “Zam yağmuru ile halk sefalet içinde yaşıyor. İşsizlik almış başını gidiyor. Ülkenin gündemini savaş siyasetine çevirip, halka bunu unutturmak istiyorlar” diye konuştu. Piroğlu, buna karşı yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:  “Toplumu baskı altına almaya çalışan bu zihniyete karşı durmak gerekiyor. Teskereye karşı çıkmak gerekiyor. Çünkü savaşa ve teskereye karşı çıkmak Erdoğan iktidarına karşı çıkmaktır. Savaşa karşı çıkmak yoksulluğa, sefalete yapılan zamlara itiraz etmek demektir. Bu saldırıya ya topyekün karşı çıkacağız ya da faturasını topyekün hep beraber ödeyeceğiz. Barış siyasetinden yana olalım.”
GÜRKAN: HALKLARIN GELECEĞİNİ TEHDİT EDEN BİR KARAR 
Hükümetin Suriye’ye müdahale etme girişimlerinin yeni olmadığını belirten Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan da, Afrin dahil Kuzey Suriye’ye yönelik bugüne kadar alınan bütün kararların yanlış olduğunu söyledi.
“Şimdi siyasi iktidar, ABD ve Rusya ile belli sınırlar içerisinde uzlaşı sağlamış ki, Fırat’ın Doğu’suna olan operasyon emellerini karara dönüştürmüş durumdalar” diyen Gürkan, böyle bir operasyonun bölge halklarına yararı olmadığı gibi, Türkiyeli işçi ve emekçilerin geleceğini de tehdit eden bir karar olduğunu kaydetti
Gürkan, böylesi bir operasyonun çözüme kavuşturulmamış Kürt sorununun daha da derinleşmesine sebep olacağı uyarısında da bulundu.
‘ULUSAL BİR GÜVENLİK TEHDİDİ OLARAK GÖSTERDİ’ 
Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı ve HDP eski milletvekili Levent Tüzel ise, Erdoğan’ın yeni bir kahramanlık hikayesine ihtiyaç duyduğunu ifade etti.
Tüzel, “İç politikadaki açmazlar, sıkışmışlık, sorunların büyüklüğü karşısında dışarda ulusal bir güvenlik tehdidi olarak gösterdi. O yüzden Fırat’ın doğusuna harekat düzenlemek istiyor. Amerika ile yaptığı anlaşma çerçevesinde, geçici ve iç politikaya dönük bir yönü olduğu açık. Böyle bir şeyi fırsata dönüştürüp askeri harekat düzenleyecek gibi gözüküyor” diye konuştu.
‘CHP BARIŞÇIL BİR SİYASET İZLEMELİDİR’
Tüzel, CHP sözcüsü Faik Öztrak’ın ‘Egemen güçler kızgın sobanın üzerindeki kestaneyi almak için Türkiye’yi maşa olarak kullanıyor’ sözleri üzerinden muhalefetin tutumunu da değerlendirdi.
“Daha çok Amerika’yı eleştirir durumda ama operasyona bir itirazları olmayacak. Ana muhalefetin bu tutumu yanlıştır” diyen Tüzel, “Tek adam rejiminin Suriye’de bataklık ve baş belası bir durum oluşturduğunu düşünülüyorsa; yurtdışında asker bulundurması, birtakım bahanelerle ülke halklarını tehdit edercesine harekata girişmesini CHP’nin doğru bulmaması gerekir. Bunu milli ve ulusal güvenlik meselesi olarak algılamamalıdır. Demokrasi güçlerinin Meclis’te CHP’den beklediği tutum budur. Suriye’de Esad’la görüşüp sorunları çözmekten öte, barışçıl bir siyaset izlemek gerekir” diye kaydetti.    (MA)