İSTANBUL – Birçok parti ve kurum yaptıkları yazılı açıklama ile Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye olası askeri operasyona tepki göstererek, savaşa karşı barışın sesini yükseltme çağrısında bulundu.

Aralarında Emek Partisi (EMEP), Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Yeşiller ve Sol Gelecek Parti (Yeşil sol), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) ve Devrimci Hareket Dergisi birçok parti ve kurum Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası bir askeri operasyonu yaptıkları yazılı açıklamayla tepki gösterdi.
EMEP: İÇERİDE VE DIŞARDA BARIŞI SAVUNALIM
Emek Partisi (EMEP) yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Suriye’ye yapılması planlanan operasyonlara karşı, geleceğimizi tehdit eden bu tutuma karşı dayanışma çağrısında bulunarak, “Bedeli ödemeyi kabul etmiyoruz. İçeride ve dışarıda barış ve demokrasi, halkların kardeşçe ve bir arada yaşayabilmesi için savaşa hayır” denildi.
ESP: ROJAVA DEVRİMİ BİZİM DEVRİMİMİZDİR
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) de yaptığı açıklamada, “Rojava devrimi ezilen halkların devrimidir. Rojava Devrimi bizim devrimimizdir. Onu faşist sömürgeci devletlere ve çetelerine karşı savunalım. Bulunduğumuz her yerde Rojava halklarının sesine ses olalım. İşgalci sömürgeciliğe karşı sokakta direnişi yükseltelim” ifadelerine yer verildi.
DEVRİMCİ PARTİ: İŞGALE KARŞI AYAĞA KALK
Devrimci Parti de, “Bugün her kim olursa olsun AKP-MHP iktidarına karşıyım diyorsa ‘işgale karşı ayağa kalk’ şiarıyla amasız-fakatsız karşı durmalıdır. Bu işgale onay vermek çürümüş ve çözülmekte olan iktidarın güçlenmesine destek vermektir” denildi.
YEŞİL SOL PARTİ: DEMOKRATİK BİR ÇÖZÜMÜN YOLLARI ARANMALI
Yeşiller ve Sol Gelecek Parti de, AKP’nin uyguladığı dış politika stratejisi başta Suriye olmak üzere tüm Ortadoğu’da ülkemizi geri dönülmez bir yola sürüklediklerini vurgulandı. Açıklamanın şu ifadelere yer verildi; “Suriye’nin geleceği yeni askeri operasyonlardan değil, Suriye’de yaşayan tüm halkların kendi ülkelerinin geleceğinde söz ve karar sahibi olmasının önündeki engellerin kaldırılmasından geçmektedir.  Türkiye bu bölgede bir etki sahibiyse bunu barış ve demokratik bir çözümün kullanmanın yollarını aramalı, sonu belirsiz çatışmaları başlatabilecek girişimlerden kaçınmalıdır. Ülkemizin kaynakları halkın refahı için kullanılmalıdır.”
SODAP: SAVAŞA KARŞI BARIŞI SAVUNALIM
Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) da “Savaşa karşı barışı savunalım” başlığıyla yaptığı yazılı açıklama şu şekilde: “Uyguladığı ekonomik politikalarla halklarımızı derin bir pahalılık, işsizlik, yoksulluk girdabı içine sokan iktidar,  siyasal ve ekonomik çöküşünün hızını kesmek için savaş çığırtkanlığını artırmaktadır. Ama halkların barış umudunu büyütme iradesi karşısında yenilecektir.”
DEVRİMCİ HAREKET: İŞGAL ALANI BÜYÜTÜLMEK İSTENİYOR
Devrimci Hareket de yaptığı yazılı açıklama ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın içeride sıkıştığını belirterek, “Fırat’ın doğusunda bir süredir üzerinde çalışılan 118 kilometrelik bölgeye dair Türkiye’nin lehine bir güncelleme yapılmıştır. Uzunluğu değil ama derinliği ve bölgede Türkiye’nin inisiyatifi arttırılabilir. Bu elbette bölge halkları açısından bir olumsuzluk; işgalin alanını büyütmektir. Karşı çıkılmalı ve bölge halklarının yanında olunmalıdır. Ancak buradan hamaset retoriğine yansıyan boyutta sonuçlar beklenmemelidir” denildi.
TİP: İŞÇİLER, EMEKÇİLER EL ELE VERMELİ
Türkiye İşçi Partisi (TİP) de yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’nin işçileri, emekçileri, halkları el ele vererek Saray Rejimi’nin savaş girişimine karşı koymalıdır. Emperyalist tehdide karşı bağımsızlığımızı kazanmak için bir adım öne çıkmalıdır” denildi.
SEP: FAŞİZME KARŞI KÜRTLERLE AYNI GEMİDEYİZ
Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP) ise yaptığı yazılı açıklamada, “Egemenler tarafından sıkça hepimiz aynı gemideyiz deniyor. Fakat biz kapitalizme ve emperyalizme, şovenizme ve faşizme karşı Kürt emekçilerle aynı gemideyiz. Bu yüzden Kürt halkının ezilmesine, Kürt bölgelerinin yerle bir edilmesine hayır diyoruz” diye belirtildi.    (MA)