WASHİNGTON – ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Kürtleri terk etmediklerini, onlarla Suriye’nin diğer bölgelerinde çalışmaya devam edeceklerini belirterek,  “Türkiye’nin operasyonu bölgede istikrarı baltalıyor” açıklaması yaptı.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan bilgilendirme toplantısında Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırısına ilişkin konuşan Savunma Bakanı Mark Esper, ”Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonlarına karşıyız. Bölgedeki askerlerimizi korumak için çalışıyoruz. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki operasyonu bölgede istikrarı baltalıyor” dedi.
Esper, daha sonra Genelkurmay Başkanı Mark Milley’le birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Esper, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la yaptığı telefon görüşmesine dair, “Harekatı durdurabileceklerine ilişkin bir işaret görmedim” dedi.
Esper, Türkiye’yi Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik olarak tek taraflı olarak harekete geçmemesi için ikna etmeye çalıştıklarını belirterek, ”Türkiye’nin tek taraflı olarak harekete geçmeye karar vermesinden büyük hayal kırıklığına uğradık. Operasyonun ikili ilişkilerimize zarar vereceği kaygımızı ilettik” ifadelerini kullandı. Esper, “Bu operasyon ile Türk-ABD ilişkilerine şimdiden dramatik bir şekilde zarar verildi” diye belirtti.
ABD Savunma Bakanı, “Kürtleri terk etmedik. Bu operasyona kimse yeşil ışık yakmadı. Sınırda ortak devriyeler yapıyorduk ve güvenlik mekanizmasının işlediğini düşünüyorduk. Obama döneminden bu yana ABD ve YPG arasında süregelen ilişki Türkiye’de uzun süredir rahatsızlık yaratıyordu. O nedenle harekete geçmeye karar verdiler. Türkiye ile ABD askerlerinin bulunduğu koordinatları paylaştık” dedi.
ABD’NİN KENDİNİ SAVUNMA HAKKI BULUNUYOR 
Mark Esper, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a da telefon görüşmesi sırasında ABD’nin kendini savunma hakkı bulunduğunun altını çizdiğini belirtti.
‘DSG İLE AYNI NOKTALARDAYIZ’
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de, ABD’nin bölgedeki varlığına ve Türkiye’nin saldırısına ilişkin askeri ayrıntıları paylaştı. Milley, ABD askerlerini ateş hattında kalmamaları için çektiklerini söyledi. Mark Milley, “İki askeri nokta haricinde Suriye Demokratik Güçleri (QSD) ile aynı noktalardayız” dedi.
DAİŞ’lilerin bulunduğu kamplarla ilgili QSD güçleriyle iletişimin devam ettiğini belirten Esper, QSD’nin geçtiğimiz günlerde üst düzey iki DAİŞ militanını ABD’nin gözetimine devrettiğini ve bu militanların Suriye sınırları dışında güvenli bir yerde tutulduğunu kaydetti.
Milley,operasyon hakkında  “Türkler şimdiye kadar hava harekatı icra ettiler. İnsansız hava araçlarını hem keşif hem de saldırı modunda kullandılar. Kara harekatının kapsamı şu an için sınırlı.” ifadelerini kullandı.   (MA)